TECHNISCHE RUBRIEK. 6. MODERNE VELDTELEFOONCENTRALES (met 2 schema's en 1 foto) door Ir. Th. CANTER VISSCHER, le Luit. Art. e.i. Naar aanleiding van in den laatsten tijd in het I.M.T. verschenen artikelen betreffende den Infanterie-schakelaar, zal hieronder een beknopte beschrijving gegeven worden van de nieuwste centrales van de op telefoongebied toonaangevende Europeesche firma's Siemens Halske (S H) en Ericsson. A. De veldcentrale van Siemens Halske. 1) De centrale voor 10 aansluitingen. De voor de aansluitingen noodige draden, spoelen, weerstanden, enz. zijn ondergebracht in een kast met deksel (zie foto); dit laatste is geheel afneembaar en bevat aan de binnenzijde eenige verbindingssnoeren. Met één centrale kunnen max. 10 aanslui tingen gemaakt worden, waardoor het gelijktijdig voeren van max. 5 onafhankelijke gesprekken tusschen twee aangeslotenen onderling, mogelijk wordt. De kast is echter zóó ingericht, dat uitbreiding naar links en rechts mogelijk is door bijschakeling van meerdere centrales. Dit geschiedt met behulp van de boven genoemde verbindingskoorden met stoppen, welke dan in de klinken links (rechts) gestoken worden. De uitbreiding is con structief onbeperkt; in de practijk wordt natuurlijk aan de uit breiding een grens gesteld, doordat de centrale-telefonist slechts een bepaald max. aantal aangeslotenen kan bedienen. Drie cen tralekastjes naast elkaar zullen vermoedelijk wel het max. zijn voor 1 telefonist. Bij gebruik van meer dan één centrale kan met 1 telefoontoestel worden volstaan. Dit toestel dient steeds op het einde te worden geplaatst; practisch heeft de uitbreiding dus steeds plaats naar rechts. 989

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63