Teneinde het indringen van stof en water zooveel mogelijk te beletten, zijn tusschen kast en deksel gummidichtingen aange bracht. Voor het vervoer van de centrale op den rug, is de kast voorzien van 2 schouderriemen en een rugkussen. Aan de voorzijde van het kastje onderscheiden we de volgende onderdeelen (fig. 1): 1) 10 paar klemschroeven, genummerd 1 t/m 10 t.b.v. de aan te sluiten lijnen (tweedraadsch-telefonie). 2) 1 klemschroef A, te verbinden aan den grondpin. 3) 3 klemschroeven voor een gelijkstroomwekker (Wdz., Wz. en Wd.; op fig. 1: CD, C2 en CD/2). 4) 1 paar klemschroeven T voor het telefoonapparaat, dat door den centralist gebruikt wordt. (Het z.g. afvraagtoestel). 5) 10 opschelsignalen genummerd 1 t/m 10, met grendel erboven. Onder deze relais bevindt zich een witte reep voor het met potlood aanbrengen der verschillende opschriften. 6) 2X7 klinken voor de verbindingen met een neven-centrale. Elke klink rechts is met een klink links op dezelfde horizontale rij verbonden door 2 horizontale draden, een z.g. looper. 7) 1 meespreeksleutel. 8) 6 meeluistersleutels, in 1 verticale rij (links geplaatst). 9) 10 verticale rijen van elk 6 spreeksleutels. 10) 6 afschelrelais, in 1 verticale rij, met grendel (rechts ge plaatst). De sleutels zijn uitgevoerd als vernikkelde hefboompjes. De beide bovengenoemde grendels dienen om de valkleppen tijdens het vervoer vast te houden, zoodat zij van het transport niet te lijden hebben. De aansluitingen der abonnéJs kunnen zoowel dubbeldraads geschieden (a en b klem), als enkeldraadsin dit geval wordt de a-klem van den abonné verbonden met den grondpin bij A. De verbinding van het afvraagtoestel met de centrale moet steeds dubbeldraadsch zijn. Als afvraagtoestel kan een normale veldtelefoon gebruikt worden of elk daarmee over eenkomend toestel, mits van het locaalbatterij (LB-) systeem 2). Aan de klemmen 1 en 2 kunnen tengevolge van het aanbrengen van een smoorspoel en een condensator ook CB-toestellen worden aangesloten, waardoor verbinding verkregen kan worden met een CB-stadscentrale. Aan de overige klemmen 3 t/m 10 kunnen alleen LB-toestellen aangesloten worden. 990 Op de fig. 1 zijn ter plaatse de letters A en T om een bepaalde reden verwisseld. 2) Bij dit LB-systeem geschiedt de voeding van den microfoonketen in het telefoontoestel-zelf, dus plaatselijkbij het centraalbatterij (CB-) systeem daarentegen vanuit 1 centraal punt, n. 1. de telefooncentrale.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 64