e) geheel omlaag wek- of meespreekstand stand voor het oproepen en afvragen van een abonné veerende stand, zoodat de sleutel in dezen stand door den centralist moet worden vastgehouden (in tegenstelling dus met de eerste twee stan den). De hefboom heeft nu een helling van ca 60°. Zoowel het opschelsignaal boven als het afschelsignaal opzij is uit geschakeld de abonné is nu verbonden met het toestel van den centrale-bedienaar (centralist). De meeluistersleutels hebben 2 standen beide zijn vast. De eerste stand is horizontaal; dit is de ruststand. De tweede stand, waarbij de hefboom ca 40° omlaag is gedrukt, is de meeluister stand. Hierbij is een weerstand van 5000 ohm ingeschakeld, waar door dit meeluisteren vrij onduidelijk is. Op elke horizontale rij van 10 spreeksleutels (dus op eiken looper) staat één meeluis tersleutel parallel. De meespreeksleutel heeft eveneens twee standen. In de eerste, de ruststand, staat de hefboom horizontaaldeze stand is na tuurlijk vast. De 2ë stand is veerendde hefboom is schuin omlaag gedrukt. De bovenbedoelde weerstand van 5000 ohm is dan uitgeschakeld, zoodat door het neerdrukken van den betrok ken meeluistersleutel de centralist duidelijk kan meeluisteren en meespreken. De bediening der centrale is nu aan de hand van het boven staande en het schema gemakkelijk na te gaan. Ter mogelijke verduidelijking zullen we nagaan, wat er gebeuren moet, als bv. abonné no 9 spreken wil met no 3. 1) De telefonist van no 9 schelt op; alle 6 sleutels van 9 staan in den normaal-stand de electromagneet van oproeprelais 9 wordt bekrachtigd, waardoor het klepje valt. De centrale bedienaar ziet nu wie heeft opgescheldeventueel luidt bovendien de wekker. 2) De centralist richt het neergevallen klepje van no 9 weer op en zoekt nu in de verticale rij van 6 sleutels onder op roepsignaal 9 dié sleutel uit, welke behoort tot een nog ge heel vrij zijnde horizontale rij. Stel dat dit een sleutel is uit de 5e horizontale rij. Door dezen sleutel geheel neer te drukken (afvraagstand), is de centralist direct met abonné 9 verbonden en kan dus nu hooren, wat no 9 verlangtn.l. dat no 9 wil spreken met no 3. Gedurende dit afvragen blijft de sleutel in zijn laagsten stand gedrukt. De wekker is weer uitgeschakeld. 3) De centralist laat den sleutel van no 9 los, welke daardoor terugveert in den spreekstand en drukt in dezelfde (dus hier 5e) horizontale rij den sleutel van no 3 in den wekstand. De centralist roept abonné no 3 op en laat dan direct de sleutel van no 3 los, welke terugveert in den spreekstand. 993

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 69