Abonné 9 is nu rechtstreeks verbonden met no 3 (Deze verbinding is in het schema niet aangegeven, wel echter de overeenkomstige verbinding tusschen de nummers 2 en 10). 4) Is het gesprek afgeloopen, dan schellen no. 3 en 9 af. Zoodra één van beiden den inductor van zijn telefoontoestel draait, gaat de dan opgewekte wisselstroom door de win dingen van den electromagneet van het betrokken afschel- relais, hier dus no. 5 van boven, waardoor het anker aange trokken wordt en het klepje dus valt. De centralist weet nu, dat het gesprek tusschen 3 en 9 is afgeloopen, brengt beide- sleutels weer in den ruststand en richt het afschelklepje weer op. Is een alarmschei aangebracht, geschakeld tusschen Wdz: en Wz, dan wordt deze mede in werking gebracht, telkens,, als het ankercontact wordt gesloten. Teneinde een gesprek tusschen twee aangeslotenen te contro leeren, drukt de centralist den meeluistersleutel in, welke zich op dezelfde horizontale rij bevindt als de neergedrukte sleutels van de te controleeren abonné's, waardoor zijn toestel parallel komt aan deze verbinding. Daar deze parallel-schakeling plaats heeft over den weerstand van 5000 ohm, kan de centralist juist voldoende hooren èf er op de te controleeren verbinding, ge sproken wordt, doch kan het gesprek niet duidelijk volgen. Na elke controle dient echter den meeluistersleutel in den ruststand te worden gebracht. Heeft no. 9 behalve met no. 3 ook verbinding gevraagd b.v. met no. 4, dan geschiedt deze verbinding 9-4 op precies dezelfde wijze als 9-3, dat is dus door het neerdrukken van den spreek- sleutel van no. 4 op dezelfde horizontale rij als die van 9 en 3 (dus hier rij 5)eventueel kunnen dus ook 3 en 4 nu met elkaar spreken. Worden alle sleutels van een horizontale rij ingedrukt, dan staan alle aangeslotene met elkaar in verbinding. Bij de lijnen 1 en 2 geschiedt de oproep vanuit een CB-cen- trale met schelstroom via den condensator; bij den oproep naar een CB-abonné komt bij het geheel neerdrukken van den sleutel de smoorspoel parallel op de a en b-lijn. Met behulp van het schema kan men tenslotte elk bijzonder geval zelf nagaandeze behoeven hier niet alle te worden be handeld. Tevens kan men dan gemakkelijk aantoonen, waarom in elke verticale rij sleutels steeds slechts 1 sleutel behoeft te worden gebruikt, terwijl de sleutels in elke horizontale rij voor hoogstens 1 gesprek tusschen 2 of meer abonné's mogen dienen. Voor het geval 2 abonné's aangesloten op 2 verschillende (naast elkaar geplaatste) centrales met elkaar willen spreken, moeten de betrokken loopers met elkaar worden verbonden. Elke ver binding tusschen 2 centrales dient zoo spoedig mogelijk weer te worden verbroken, daar bij een permanente verbinding het 994

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 70