aantal gesprekken zeer beperkt wordt. Teneinde het aantal max. gesprekken zoo groot mogelijk te doen zijn, moeten de abonné's van wie het te verwachten is, dat zij veel met elkaar zullen spreken, op één centrale worden aangesloten. Nooit vergeten mag worden om vóór het plaatsen van het deksel de grendels voor de op- en afschelsignalen te schuiven. Ruwe behandeling tijdens vervoer en gebruik moet natuurlijk ge meden worden. Inwendig vertoont de centrale een zeer compacte bouw; de verbindingen zijn omgeven met verschillend-gekleurde isolatiebuis. Teneinde het overspreken in de kast zooveel moge lijk te beperken, zijn de a en b-lijnen van het afvraagtoestel van sleutel tot sleutel één slag gedraaid. De uitwendige afmetingen bedragen ca 437X342X213 mm; het gewicht ca 20 kg., riemen en draagkussen inbegrepen. De oproeprelais zijn zeer gevoelig, doch niet zoo, dat zij in werking komen bij gebruik van den zoemer. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk, relais te construeeren die op den zoemer werkenpractisch echter zullen deze relais met het oog op de gevoelige afstelling wel bezwaren opleveren. Aan den anderen kant staat dan echter het groote voordeel, dat voor het oproepen der centrale ook de zoemers van onze veldtelefonen gebruikt kunnen worden. En n.m.m. zullen wij voorloopig onze zoemers wel niet kunnen missen. De toepassing van gloeilampjes, (z.g. klinkers) inplaats van valklepsignalen, zooals zulks bij alle moderne stadscentrales het geval is, levert bij veldcentrales moeilijkheden op, daar hiervoor een aparte gelijkstroombron noodig is. Raakt deze onklaar, dan lichten de lampjes niet op en wordt de centralist dus optisch niet gewaarschuwd. Bovendien is het benoodigd wattverinogen voor de (10 6) lampjes voor 1 centrale, reeds te groot, om een dergelijke stroombron te velde mee te voerenook reserve lampjes zouden noodig zijn. 2) De centrale voor 6 aansluitingen. Deze centrale komt in wezen overeen met die voor 10 aanslui tingen en zal dientengevolge hier niet nader besproken worden. Het max. aantal gelijktijdige gesprekken tusschen 2 abonné's onderling is hier 3. Ook hier kan een aansluitblok t. b. v. de beveiliging worden gebruikt. B. De veldcentrale van Ericsson. De veldcentrale van Ericsson, welke hier beschreven zal worden, is samengesteld uit eenige aaneengeschakelde elementen, z. g. schakelstrookjeseen aantal van deze worden dan in een houten kast geplaatst, welks grootte dus variabel is en voor elk troe- pendeel bepaald kan worden. Elke schakelstrook bestaat uit een smalle ijzerplaat, waarop gemonteerd zijn 2 aansluitklemmen a en b, 1 dubbelpolige 995

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 71