Een bezwaar dat al dadelijk tegen deze methode kan worden aangevoerd, is wel dat de noodige gegevens omtrent de trefkans en de uitwerking geheel ontbreken en dat zij zeer hooge eischen stelt aan de voor het afwerpen zoo zwaar beladen vliegtuigen, eischen waaraan de H. L.'s zelfs zonder bommenlast niet kunnen voldoen. Toch ziet de C. L. in deze ultra-moderne wijze van bombar dement de eenige mogelijkheid om de spoorbrug te vernielen en hij geeft dit object daarom aan de D. C. I.'s te Semarang als doel op. Daar de aanval eerst ten 10.30 zal worden uitgevoerd, bestaat er tijd en gelegenheid genoeg om zich van te voren met de afdeeling H. L.'s van Magelang naar Semarang te begeven, ten einde de verdere regeling te bespreken. Voorloopig gaat aan den betrokken afdeelingscommandant (die reeds op de hoogte is van toestand en opdracht) alleen het volgende radiografische bevel uit „gebruik 100 K. G. bommen 5 sec. vertraging, actieduur an derhalf uur, ik land met mijn afdeeling 17 Aug. ten 9.15 te Semarang aanvalsbevelen aldaar". Een benaderende opgave van de actieduur, welke in bovenstaand bevel op anderhalf uur wordt gesteld, is ten allen tijde gewenscht en in dit geval zelfs beslist noodig. De commandant der afdeeling Semarang is nl. bekend met de totale opdracht en hij weet dus, dat de vliegtuigen met maximum bommenlast moeten ageeren. Deze maximum last is echter geen geheel vaststaande hoeveelheid, hij hangt het spreekt wel van zelf in hooge mate af van het gewicht, dat na aftrek van het benoodigde gewicht aan bedrijfsstoffen, nog beschikbaar blijft. Voor de Afdeeling Magelang moet nu nog worden uitgemaakt, hoe de meer technische détails van het bombardement zullen worden geregeld. Er bestaan nl., zelfs voor een escadrille van slechts drie vliegtuigen, talrijke methoden om de bommen af te werpen, waarbij men dan rekening moet houden met de opstel ling der vliegtuigen in de formatie en met de aanvalsrichting, in verband met de afmetingen van het doel, de heerschende windrichting, het terrein, (waarvan het voor het doen van de benoodigde metingen een voordeel moet worden genoemd, indien het over een grooten afstand vlak is) de oriëntatie voor den aanloop en de mogelijkheid om den juisten koers te behouden ge durende den tijd dat de bestuurder op een bepaalde hoogte met een vaste snelheid zuiver rechtuit heeft te vliegen. Het ligt echter niet in onze bedoeling, over te gaan tot een bespreking van deze fijnere détails, welke ten slotte in hoofd zaak alleen maar van belang zijn voor het personeel der L. A. Genoeg zij het de beslissing te vermelden van den C.L., die ter vermindering van het toch altijd aanwezige gevaar van de 933

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7