zou brengen. Zooals de commissie het typisch uitdrukt: „Het onbetwistbare- recht van een man om een sigaret te rooken moet uit den aard der zaak worden beknot als hij in een buskruit magazijn moet leven". Tenslotte bepleit de commissie afscheiding van Birma van Britsch-Indië. Niet alleen wordt deze afscheiding in geheel Birma vurig gewenscht maar boven dien is op billijkheidsgronden de vastketening van dit gebied aan Indië, waarvan het in alle opzichten zoo hemelsbreed afwijkt, niet te verdedigen. De defensie-belangen op het Oostfront zijn zeker niet zoo vitaal, dat zij de bestendiging van een maatregel zouden rechtvaardigen die zoo duidelijk ten nadeele is van een gebied, dat zooveel voor de toekomst belooft. En bovendien vervalt het voornaamste motief voor de samenvoeging, zoodra het leger aan het gezag van het Britsch-lndische gouvernement zal zijn onttrokken en weer deel zal uitmaken van de imperiale weermacht, zoodat de troepen machten in beide gebieden in hoogere instantie onder één gezag vereenigd zijn. Ziehier in het kort de hoofdpunten van het rapport der Commissie-Simon voorzoover het de weermacht in Indië betreft. Het woord is thans aan de „Ronde Tafel Conferentie" die binnenkort zich over deze problemen en Indië's constitutioneele toekomst zal hebben uit te spreken. Aan ons de taak om deze besprekingen en de verrichtingen, die er het gevolg van zullen zijn, met de meeste aandacht te volgen. Om er in een latere periode, ons voordeel mee te doen A. STRUY VEN BERG, Kapitein van den Generalen Staf. 8. BESPREKING ORGAAN N. I. O. V. SEPTEMBERNUMMER. Het nummer bevat verschillende belangwekkende bijdragen, zoodat het een aangename taak is het ter hand te nemen. De kapitein van den generalen staf p. Posthumus geeft een verslag van De Nederlandsch Amerikaansche Wetenschappelijke expeditie naar het Nas- saugebergte van centraal Nieuw Guinee. Het zal duidelijk zijn dat deze bij drage zich weinig leent voor een korte resumptie. Het voor ons liggende nummer bevat de „Voorgeschiedenis" onder welk hoofd achtereenvolgens worden beprokenhet Amerikaansche expeditieplan, het voorloopig expeditie plan van het Indisch Comité, het te exploreeren gebied, vroegere expedities in de richting van het te doorzoeken gebied, wijziging van het expeditieplan, het definitieve expeditieplan, de te volgen route, uitvoering van het rivier transport, het bergtraject, het vliegtuig en zijn taak, veiligheid van de lucht- route, tijdstip van aanvang en geschatte duur, de regeling van den aanvoer naar het basisbivak en de verbinding, de voorbereiding, instructie van den comman dant van het dekkingsdetachement, radioverbinding, inhuur van Dajaksche roeiers en aankoop van Dajaksch materieel, motorbootpersoneel en materieel, luchtcamera, toestel voor het vervaardigen van bioscoopfilms, scheepvaartrege ling en scheepvaartverbinding, alsmede de inrichting en organisatie van de etappelijn. A.T. bespreekt„de bevorderingsregeling voor officieren'1 en roert daarbij de bekende kwestie aan, of bij bestaande vacature al of niet bevordering moet plaatsvinden. Het hoofdbestuur teekent hierbij aan Deze aangelegenheid heeft in de vereeniging reeds meermalen een punt van bespreking uitgemaakt. De redactie van het onderwerpelijk artikel van de bevorderingsregeling is 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 86