zijde van den afweer, het geheele bombardement zoo mogelijk in één aanloop wil afdoen, hierbij (tegen het jager-gevaar) in afdeelingsverband wenscht te blijven en die zich verder de grootst mogelijke kans wil verschaffen op één treffer. Hij zal daartoe uit Z. W. richting dwars op de lengterichting van de brug in den kunstweg aanvallen en zijn afdeeling for- meeren met een bepaalde, in verband met de lengte van brug met landhoofden op 35 M. vastgestelde tusschenruimte. De bom men worden in serie met 0.1 sec. tijdsverschil geworpen op het sein van den voorsten waarnemerbij een vliegsneiheid van 50 M. per secunde wordt hierdoor tusschen de zes bommen, waar mede elk vliegtuig is uitgerust, een afstand van 5 M. (d.i. de breedte van de brug) gelegd. Volgens dit systeem bestaat, zooals reeds werd aangegeven, de grootst mogelijke kans op het verkrijgen van een treffer, maar de kans op het verkrijgen van méérdere treffers is, althans theo retisch, uitgesloten. b. D e uitvoering van opdracht 1. Den 17en om 10.00 v.m. wordt door de beide afdeelingen van het vliegterrein Semarang gestart. De H. L.'s, slechte klimmers die zij zijn, moeten op hun gunstigste stijgsnelheid vliegen en kunnen daardoor niet vlug genoeg vooruit komen om met de snellere D. C. I.'s in direct verband te blijven, vandaar dat de afdeeling Semarang, achter en boven de H. L.'s geplaatst, een eenigszins zigzaggenden weg moet afleggen. Op deze wijze wordt in ieder geval tusschen de beide afdeelingen een beschermend verband gelegd. De nadering geschiedt, al klimmende, langs de Westelijke, van den vijand afgekeerde helling van den Oengaran, waarbij het al spoedig blijkt dat de vlakte van Kedoe door wolkenmassa's tusschen de 1000 en 2000 M. overdekt is. De oriëntatie en ook het bereiken van de vastgestelde hoogte wordt nu zeer moeilijk, maar toch gelukt het om nog voor Banjoe-Biroe op 1500 M. hoogte uit de wolken te komen. Gelukkig ligt de vlakke Rawa Pening open en onder gunstige belichting, en de plaats van het doel wordt door de duidelijk zichtbare bochten van de Kali Toen- tang scherp aangegeven: de aanloop kan worden ingezet. De voorste vlieger heeft nu tot taak om, precies op 1500 M. blij vende, met de van te voren opgegeven constante snelheid één bepaalden koers te volgen, waartoe hij zich richt op een recht vooruit hangend wolkje. Ondertusschen verricht zijn waarnemer de benoodigde metingen, af en toe den bestuurder met behulp van een wijzerinstrument een kleine correctie in den koers opge vende. Het geheel zuiver in een bepaalde richting vliegen is met onze niet al te stabiele toestellen uiterst lastig, te meer daar de bestuurder niet alleen over den motorkap voor zich uit moet rich- 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 8