1023 „De schr. suggereert een belangrijke conclusie en die is, dat een artillerie- scheidsrechter met werkelijk een scheidsrechter is en van hem ware ook niet te verlangen als scheidsrechter op te treden. De scheidsrechters die werkelijk beslissingen nemen met betrekking tot het gevecht, zijn de infanterie-scheids- rechters. De artillerie-scheidsrechter is feitelijk een verzamelaar en overbrenger van allerlei inlichtingen betreffende de artillerie, welke op eenigerlei wijze twee bestemmingen moeten bereiken: een daarvan is de infanteriescheids- rechter en de andere: de hoofdscheidsrechter en de staf van de leiding Daar om wil schr. oplichten een centrale verzamelplaats van berichten voor den artillerie-scheidsrechlerlijken dienst van beide partijen. Tot dezen post wenden zich alle artillerie-scheidsrechters voor berichten en inlichtingen, inbegrepen vuurplans, stellingverandering, enz., ook tactische. Van hieruit worden de in- fantene-scheidsrechters zoo volledig mogelijk ingelicht. Strijd tegen verzetslieden. Revue militaire franeaïse. No. 109. Juli 1930. Les operations au Mciioc luit.-kolonel Boisboissel. „De inrichting van een basis is een zeer netelige zaak, aan een beperkt aantal officieren bekend. Op dit gebied wordt elke gemaakte fout zeer duur betaald. Een basis dient voldoenden tijd van te voren te worden ingericht (15 dagen a 1 maand) opdat alles gereed is wanneer de troepen zich daaruit moeten voorzien van nieuwe voorraden want het is een illusie (zelfbedrog), om met de inrichting van een basis te willen voortgaan van al het oogenblik dat de belangrijke verstrekkingen zijn begonnen. Er zijn maar weinig stafofficieren die dat weten". fn betzelfde nummer: Une étude de guerre de montagne en Afrique du Not d commandant Peyronnet en kapitein Jousse. Een aanvang wordt gemaakt met de beschrijving van de krijgsverrichtingen in de jaren 1830-1840 de operaties rondom Médéa, waarvan de bekendste en de belangrijkste is de aanval op de bergengte van Mouzaia, door maarschalk Valée in 1840. In een tweede artikel zal een overzicht worden gegeven van een divisie kader-oefening in hetzelfde gebied gehouden in 1929, op bevel van maarschalk Eranchet d Esperey en met de bedoeling daaruit de algemeene lessen te trekken welke een gevolg zijn van een vergelijking tusschen den modernen aanval en' dien van 1840. Geneeskundige dienst. Heerestechniek .No. 7. Juli 1930. „Die Sanitatstechnische Ausriistung im franzosischen Heere Dr. Adam geeft een duidelijk overzicht van de Fransche organisatie op dit gebied, waaruit we o. a. zien dat 1. Bij den troep bevinden zich bij het regiment infanterie de volgende „Sammeleinheiten" a. de verbandtasch (die Sanitatstaschemusette a pansement) b. de geneesmiddelenransel (die Sanitatsrücksacksac d'ambulance) c. de inhoud van den hospitaal-troepenkar (Truppensanitatswagenvoi- ture medicale). 2. Bij de divisie wordt het geneeskundig materieel in onderdeelen verdeeld over de volgende formaties: a. de „Divisionssanitatsantalt", bevattende een toxicologisch laborato rium voor onderzoek van water- en voedingsmiddelen; met paarden bespannen of gemotoriseerd. Verder ziekenkarren, een ontluizingswagen. b. een zieken auto-colonne (KrankenkraftwagenzugS. S. A.-Section sanitaire automobile). Voor het materieel bij het legerkorps, leger en den etappendienst, verwij zen we naar het artikel zelf. Spoorwegen. ,KzH,?;ereSt?,C,h"ik' Junl '930. Oesterreich-Ungams Eisenbahnen im Weltkriege. kolonel Meister, Edler von Keutnersheim. „In het hoog- en middelge bergte, evenals in het Karstgebied, kregen de kabelbanen een grootere beteekenis Men onderscheidde de enkel- en de dubbelkabelbanen. Bij de eerste was de

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 99