richtingen, of wel indirect door onze ligging ten opzichte van de oorlogvoerenden zijn betrokken, is een economische voorbereiding, reeds in vredestijd, noodzakelijk. 2. Deze voorbereiding, zoomede de eventueele uitvoering der voorbereide maatregelen op te dragen aan den Directeur van Landbouw, die daartoe over een specialen, wijdvertakten, dienst moet beschikken. 3. De eisch van economische onafhankelijkheid is een gevaar voor de volkswelvaarteen streven naar die onafhankelijkheid langs natuurlijken weg, dus niet met toepassing van kunstmatige middelen, is lofwaardig, onder uitdrukkelijk beding echter, dat de volkswelvaart in geenen deele wordt aangetast. 4. De voedselvoorziening van het Leger vormt geen op zich zelf staand vraagstuk, zij is een onderdeel van de verpleging der groote bevolking. 5. Waar een ongestoorde voedselvoorziening, ook van de burgerbevolking, een legerbelang van de eerste orde is, is het ge- wenscht, dat van de zijde van het legerbestuur nogmaals krachtig wordt aangedrongen op het ter hand nemen van de systhematische economische voorbereiding. „Nie wieder kann und darf es uns geschehen dasz wir wirt- „schaftlich unzulanglich vorbereitet in einen neuen Krieg hinein „kommen"'. Deze woorden van den bekenden Duitschen minister Rathenau zijn ook op ons volkomen van toepassing. En hiermee ben ik aan het einde mijner causerie gekomen. Volkomen ben ik er mij van bewust, zeer onvolledig te zijn geweest, doch dat kon niet anders, want elk onderdeel, dat ik aanraakte, zou een onderwerp op zichzelf voor een voordracht kunnen zijn. Ik hoop er niettemin in geslaagd te zijn, Uwe belang stelling voor het groote vraagstuk der voedselvoorziening opnieuw te hebben opgewekt. 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 15