berichten omtrent een dreigenden luchtaanval of berichten om trent de vijandelijke luchtmacht komen hier binnen, terwijl de orders en bevelen welke van de centrale leiding uitgaan, binnen den kortst mogelijken tijd naar de onderdeelen moeten kunnen worden overgebracht. Hiervoor is een hoog ontwikkeld systeem van berichtwisseling noodzakelijk. 5. In de geheele verdedigingswijze is de factor t ij d van het allerhoogste belang. Elke stap, welke gedaan kan worden om de berichtgeving te versnellen of uit te breiden, het prestatie vermogen van de jagers op te voeren en het aanslaan der motoren te verhaasten beteekent een grootere zekerheid om tijdig den vijand op te sporen en te vernietigen. 6. Indien een strook langs de kust moet worden verdedigd, kan het in bepaalde momenten doeltreffend zijn een of meerdere patrouilles in de lucht te houden. Echter is een dergelijke methode zeer uitputtend zoowel voor de bemanning als voor het materiaal, terwijl dit bovendien, in verband met het door gaans geringe aantal beschikbare vliegtuigen, een zeer on economisch gebruik van luchtstrijdkrachten beteekent. In het algemeen kan een dergelijke methode dan ook niet worden toegepast en blijft afhankelijk van een tijdige bericht geving, welke van kustposten of van Marinevaartuigen kan worden verkregen. Tactische beginselen. Het hoofdbeginsel van de te volgen tactiek moet zijn gericht niet slechts op het verslaan van den vijand, doch op het vernietigen van dezen. De aan te nemen beginselen van de gevechtstactiek moeten be rusten op de eigen ervaringen bij de oefeningen verkregen. Deze oefeningen kunnen worden ontleend, mits aangepast aan de eigen omstandigheden, aan die welke in het buitenland worden beoefend, welke veelal zijn opgebouwd uit de oorlogservaring. Die eigen om standigheden betreffen o.a. het kleine aantal beschikbare toestellen en bemanningen, waardoor een zoo economisch mogelijk gebruik op den voorgrond moet staan en vliegtuigen, oorspronkelijk ge bouwd voor éé,n speciale taak tevens in bepaalde gevallen moeten worden gebruikt voor meerdere doeleinden (jagers b.v. tevens voor aanvallen op gronddoelen, dagbommenwerpers voor verkenning op grooten afstand, voor slagaanvallen enz.). Een aantal aanvalsvor- rnen kan worden aangenomen terwijl na beproeving nieuwe vormen kunnen worden toegevoegd, echter mag nimmer uit het oog ver loren worden dat geen bepaalde schema's mogen worden voorge schreven, daar de gevechtsomstandigheden het noodzakelijk maken de gevechtstactiek voortdurend te wijzigen. 1044

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 20