Factoren, welke van invloed zijn op het optreden van jageraf- deelingen, bestemd voor de verdediging van bijzondere objecten zijn de volgende le. Slechts zeer korten tijd zal beschikbaar zijn, nadat de aan komende vijandelijke luchtstrijdkrachten zijn gemeld 2e. de hoeveelheid munitie van den jager is slechts beperkt 3e. de vijandelijke luchtstrijdkrachten zullen na de melding ver moedelijk denzelfden koers blijven behouden 4e. prestatievermogen en moreele factoren zijn in het voordeel van de verdedigende jagers 5e. initiatief, keuze van richting en hoogte begunstigen het op treden van de aanvallende luchtstrijdkrachten 6e. het optreden van de aanvallende luchtstrijdkrachten na den aanval is afhankelijk van den afloop van het gevecht, a d 1. Na ontvangst van de waarschuwing, dat vijandelijke lucht strijdkrachten in aantocht zijn, heeft een afdeeling vijf minuten tijd noodig voor het starten en zeven minuten om naar 3000 Meter te klimmen. De totale tijd, benoodigd nadat de eerste melding is gegeven tot het tot aanvallen gereed zijn op een hoogte van drieduizend Meter is dus twaalf minuten. Gedurende dien tijd heeft een vijandelijke bommenwerper 30 tot 35 Kilometer afgelegd, vanaf de plaats, waar hij het eerst gezien werd. Dit beteekent, dat de verdedigende jagers niet den tijd zullen hebben, de richting van den aanval te bepalen, a d 2. De uitrusting aan munitie van den jager, welke medege nomen kan worden, is ten zeerste beperkt. Dit maakt dus een goede vuurcontröle noodzakelijk het opsparen van het vuur, tot een goed trefbaar doel zich voordoet en het afgeven van juistheidsvuur op korten afstand. a d 3. Indien de aankomende vijandelijke luchtstrijdkrachten bommenwerpers of verkenners zijn, zullen zij naar alle waarschijn lijkheid zonder afwijking in koers, recht op het doel aansturen, a d 4. De factoren, welke in het voordeel zijn voor de verde digende jagers, zijn a. beter klimvermogen en grootere snelheid dan de aanvallende bommenwerpers of begeleidende jagers, daar de verdedigers veel minder gewicht aan benzine mede behoeven te voeren b. tegen den tijd, dat contact is verkregen met de aanvallers, heb ben deze reeds geruimen tijd vliegen achter den rug, zijn moge lijk opgejaagd door antiluchtvaartgeschut en weten, dat zij nog een langen tijd voor den boeg hebben, voor zij in veilig heid zijn c. de verdedigers zijn boven eigen terrein en hebben niets te vreezen voor een noodlanding met het vliegtuig of met de parachute 1045

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 21