Tactiek bij nacht. De vijand zal herhaaldelijk trachten met individueel optredende toestellen door te dringen. Daar bommenwerpers onder bedek king van den nacht met betrekkelijk kleine snelheid kunnen op treden, zal de vijand in het algemeen toestellen gebruiken met een zoo groot mogelijke lading bommen, waardoor een gelukte aanval op het object vernietigend kan zijn. De groote moeilijkheid voor de verdedigende vliegtuigen is het opsporen van den vijand en het verkrijgen van contact. De aanval zelve is veel eenvoudiger. Een toestel, waarvan alle lichten zijn gedoofd, kan in een donkeren sterrennacht worden onderscheiden op 200 Meter. In een lichten maannacht op 500 M. De vliegtuigen kunnen beter vanaf den grond worden opgemerkt, dan vanuit de lucht. De gloed van den uitlaat helpt de zoeklichten, om een toestel in den bundel te krijgen. Individueel optredende vliegtuigen van den verdediger kunnen onder bepaalde omstandigheden op verschillende hoogte worden opgezonden, teneinde de actie van de zoeklichten behulpzaam te zijn, en een vijand, die in den bundel is gekomen onmiddellijk aan te vallen. Zij patrouilleeren daarbij met gedoofde lichten, tenzij seinen worden gewisseld met den grond of met bevriende toestellen. In geval twijfel mocht ontstaan omtrent de identiteit van een opgemerkt toestel, kan worden geseind om „de kleur van den nacht" af te schieten. Innige samenwerking met de verdediging op den grond is een noodzaak, teneinde eenig succes te ver krijgen. Indien de bestuurder van een jager een vijand heeft vast gelegd, seint hij naar het anti-luchtvaartgeschut„Ophouden met vuren". De zoeklichten, welke het vijandelijk vliegtuig hebben vastgehouden, laten de lichten in front en in de flank schijnen, dooven echter het licht van achteren. Daardoor kan de jager ongezien van achteren naderen tot op korten afstand en een be slissend vuur op den tegenstander uitbrengen. Wanneer een vijandelijken aanval bij nacht is te verwachten of wordt gemeld, kan een bepaalde patrouille opgezonden wor den, ter opsporing van den vijand. Van de patrouille vliegt elk vliegtuig op een bepaalde hoogte. Bij nacht wordt niet in formatie gevlogen, daar dit slecht doenlijk en minder doelmatig is gebleken. Slotbeschouwingen. Naar aanleiding van de gegeven beschouwingen over organisatie en tactische grondregels, naar beginselen welke in het buitenland (Engeland) gelden, en welke zijn ontwikkeld uit de lessen van 1051

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 27