en luchtstrijdkrachten kunnen worden verkregen, terwijl bovendien zeer gunstige objecten, als troepentransportschepen kunnen worden aangevallen en alzoo direct bijdragen tot het bereiken van de algemeene taak van de weermacht. Een eerste vereischte is het hebben van daartoe geëigende afdeelingen dagbombardements- toestellen. Voor dit doel leenen zich bij uitstek de Fokker C V. (met E-vleugel) toestellen, welke hiervoor uitsluitend ingericht moeten woiden terwijl de afdeeling speciaal voor die taak geoefend moet worden. Deze vliegtuigen kunnen een voldoende gewicht aan bommen medevoeren (3 a 400 K. G.) en daarbij nog over een behoorlijke snelheid en prestatievermogen beschikken. Voor het nachtbombardement kunnen meermotorige toestellen gebruikt worden, waarbij aan het prestatievermogen een niet zoo groot gewicht behoeft gehecht te worden, terwijl een groo- tere lading bommen medegenomen zal kunnen worden. Voor dit doel kunnen in de eerste plaats de verkeerstoestellen van de K. N. I. L. M. worden benut. Hoewel tweemotorige in het alge meen beter geschikt zijn dan drie-motorige vliegtuigen, door de goede opstelling van de richt- en navigatie-instrumenten, zal men toch deze toestellen zoo goed mogelijk geschikt dienen te maken voor dit doel. Een tijdige en grondige voorbereiding zal echter noodig zijn. De jachtvliegtuigen (één-zitsjagers), welke ingezet worden voor de bestrijding van de vijandelijke luchmacht en voor andere hiervoren genoemde doeleinden, behooren sedert kort tot de uitrusting van de L. A. Waar deze jagers van moderne con structie zijn en een zeer groot prestatievermogen bezitten, zal het voor het verkrijgen van het allergrootste effect uit deze toestellen, erop aan komen de organisatie, de aan te nemen tactiek en de oefening van de piloten in overeenstemming te brengen met de te stellen eischen. Superieur materieel zonder superieure bemanning (d. i. een bemanning, welke door voortgezette oefening en door het toe passen van de best geëigende tactiek het volle voordeel kan trekken uit de eigenschappen van het vliegtuig) zal ongetwijfeld ten achter staan bij minder superieur materieel, waarvan de be manning beter geoefend en de toegepaste tactiek beter ontwik keld is. De jachtvliegdienst stelt zeer bijzondere eischen aan het phy- siek van de piloten en hiermede dient rekening gehouden te worden bij het indeelen van personeel bij een jager-afdeeling. Waar het bij de L. A. betreft een geheel nieuwe organisatie moet de aan te nemen tactiek voor dit soort luchtstrijdkrachten worden opgebouwd en ontwikkeld, en hoewel als grondslagen kunnen dienen de beginselen, welke door mogendheden meteen hoog ontwikkelde luchtmacht zijn aangenomen, zal toch met tal van bijzondere omstandigheden zijn rekening te houden (b.v. 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 29