velden is, dat na den oogsttijd benut wordt voor den verbouw van tweede gewassen (mais, katjang- en oebisoorten, enz Tot en met 1889 voerde Nederlandsch-Indië meer rijst uit dan werd ingevoerd, doch met het jaar 1890 begonnen de rijstinvoeren de uitvoeren te overtreffen en wel in steeds stijgenden lijn. Totdat in 1914 de wereldoorlog uitbrak, scheen niemand zich van dat verschijnsel rekenschap te geven, doch toen de oorlog plotseling het wereldverkeer verstoorde, maakte zich van de Indische gemeenschap groote vrees voor voedselnood meester. Vooral ter Sumatra's Oostkust met zijn groote koeliebevolking, waar de destijds beschikbare rijstvoorraad slechts toereikend was voor enkele weken, was de ontsteltenis groot. Al bedaarde de eerste schrik vrij snel, doordat het interna tionale verkeer zich reeds enkele weken na het uitbreken van den oorlog herstelde, toch bleef de import niet bespaard voor allerlei complicaties, die met het voortduren van den oorlog immer moeilijker werden. Niet alleen werd de rijstinvoer bemoeilijkt door tijdelijke uitvoerverboden van rijst uit Saigon, Rangoon en Singapore, welke laatste haven, zooals U weet, belangrijke hoeveelheden doorvoert doch ook gebrek aan schepen vormde een struikel blok. Zorgwekkend werd de toestand bepaald, toen in Maart 1918 tal van Nederlandsche en Indische schepen door de geal lieerden in beslag werden genomen, wat tengevolge had dat ook de overblijvende schepen geen buitenlandsche havens meer durfden aandoen. Toen het „recht van angarie" na eenigen tijd niet meer werd toegepast, werd de uitvoer van rijst uitBurmah, het belangrijkste productiegebied van de wereld, door verschillende bepalingen sterk belemmerd, soms zelfs geheel belet. Tengevolge van deze feiten verminderde in 1918 de import van buitenlandsche rijst in Indië zeer sterk en dientengevolge ontstond op verschillende plaatsen gebrek, niet aan voedsel, maar speciaal aan rijst. Toen sloeg zooals Mr. Gerritzen zich in zijn werk „de Welvaart van Nederlandsch-Indië" uitdrukt der Regeering de schrik om het hart. Haastig nam zij maatregelen, waarvan een der gevolgen was, dat zij den aanvoer en de distributie van rijst in den geheelen archipel en later zelfs ook de distributie van andere levensmiddelen, zelf geheel in handen meende te moeten nemen. Hoe goed ook bedoeld, hebben verschillende der destijds door de Regeering genomen maatregelen, afgescheiden van het feit dat zij millioenen hebben gekost, den toestand nog verergerd, en zoo ontstond bij zeer velen in dien tijd de overtuiging dat er naar gestreefd zou moeten worden om Indië, door voortbrenging 1026

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 2