afdeeling geheel aan haar taak beantwoorden, dan is dit slechts mogelijk door intensieve oefening van den piloot, zoowel indivi dueel als in formatie. De eerste voorwaarden voor haar optreden, zooals samenhang van de patrouille, schietvaardigheid van de piloten en de macht van de manoeuvre, kunnen dan eerst tot het uiterste worden opgevoerd, indien deze eigenschappen stelselmatig worden ont wikkeld door een zorgvuldig opgesteld schema van oefening. Evenzoo zal ook de wijze van optreden en organisatie van de bommenwerpersafdeelingen bijzondere oefening en practijk ver- eischen, hetgeen alleen doelmatig kan geschieden, indien de pilo ten gespecialiseerd en ten allen tijde beschikbaar zijn voor de oefeningen. Een speciale afdeeling gevormd met de Havillands, de Fok kers DC L en C V D blijft dan beschikbaar voor de opleiding van de leerling-waarnemers, voor het vervullen van de diensten van vuurwaarneming en verkenning op korten afstand, voor transportdoeleinden, voor het overbrengen van personen en voor tal van andere bijzondere diensten. Hierbij worden ingedeeld de piloten, niet ingedeeld bij de andere afdeelingen, de vliegeniers, juist van de vliegschool en de vliegeniers, in opleiding bij de waarnemersschool. In een verder stadium van de opleiding der leerling-waarnemers zullen deze optreden als richter bij het bommenwerpen, voor het uitvoeren van lange afstands verkenningen en gedetacheerd worden bij de afdeelingen bommenwerpers. Het opleidingspro gramma van de leerling-waarnemers moet dienovereenkomstig worden opgesteld. De organisatie van de onderdeelen moet er voorts op bere kend zijn, dat herstellingen, onderhoud, gedeeltelijke revisie enz. zullen kunnen plaats hebben bij het onderdeel. Indien dit onder houd plaats vindt bij de kleinste onderdeelen i.e. de patrouille van drie toestellen, terwijl deze patrouille bovendien over één of twee reservetoestellen gevechtsklaar beschikt, zal ten allen tijde gewaarborgd zijn, dat de formatie op normale sterkte kan optreden. Daartoe moet de patrouille over voldoend geschoold personeel beschikken en verder over de noodige onderdeelen, gereed schappen enz. In oorlogstijd zal de fabriek de handen vol hebben met groote reparaties, aanmaak van toestellen, terwijl de onderdeelen ver spreid zullen zijn over andere vliegvelden zonder groote werk plaatsen, zoodat de onderdeelen op zich zelf zullen zijn aangewezen en des te beter voor die taak berekend zullen zijn, indien de afdeelingen daar in vredestijd reeds op berekend zijn. ad 5. Het Commando van den gevechtsvliegdienst, daaronder te verstaan het Commando over alle afdeelingen jachtvliegtuigen 1055

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 31