Zou de afkorting St. A. hiervan de oorzaak kunnen zijn, waar bij dan wellicht alleen gedacht wordt aan den stellingoorlog? Punt 52 geeft echter duidelijk aan, dat zoowel bij een aanval als bij een verdediging alle bij de artillerie beschikbare verken ningsorganen kunnen worden vereenigd. Ook in verband met deze aangelegenheid lijkt het ons gewenscht dit zeer belangrijke deel van het V. V. V. D. A. naar voren te brengen en tevens te onderwerpen aan een vergelijking met den te bespreken lichtmeetdienst. Vóór het uitbreken van den wereldoorlog werd bij de bestrij ding van vijandelijke artillerie in het algemeen nog gerekend op de mogelijkheid, deze artillerie te kunnen ontdekken door recht- streeksche aardwaarneming, hetzij door den vuurleider zelve, hetzij door daartoe uitgezonden patrouilles (b.v. doelverkennings- patrouilles). Door de groote uitwerking van de hedendaagsche artillerie, zelfs op zeer groote afstanden, werd reeds eenige maanden na het uitbreken van dien oorlog, veel zorg besteed aan het zoeken van gedekte stellingen, deed de vermoffeling haar intrede en was directe aardwaarneming grootendeels uitgesloten, Hoogstens nam men overdag wat rook, des nachts de vuur- verschijnselen waar, maar de opstelling van het vijandelijk geschut bleef verborgen. De eigen infanterie voelde echter terdege de uitwerking van het vijandelijke vuur. Dit vuur moest bestreden worden en daar rechtstreeksche aard waarneming niet meer mogelijk was, werd naar andere midde len omgezien en deed naast de luchtwaarneming ten behoeve van de artillerie en den geluidmeetdienst, de lichtmeetdienst zijn intrede. Zoowel de lichtmeetdienst als de geluidmeetdienst en de ter- reinmeetdienst zijn geboren uit den stellingoorlog, doch werden in latere stadiums van den wereldoorlog aangepast op zich ver plaatsende fronten, terwijl thans zoowel in den bewegingsoorlog als in den stellingoorlog bovenvermelde diensten hunne toepas sing vinden (zie Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap 1927-1928, 111e Aflevering). Taak van den lichtmeetdienst. De lichtmeetdienst heeft twee taken. A. Hoofdtaak. Het aan de eigen artillerie verschaffen van inlichtingen aangaande 1059 HET ONTSTAAN VAN DEN LICHTMEETDIENST.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35