Ie. de nauwkeurige opstelling van vijandelijke artil lerie. 2e. alle overige gevechtsopstellingen en gevechtshandelingen, voor zoover deze van belang kunnen zijn. B. Neventaak. Het behulpzaam zijn bij het inschieten. Het V. V. V. D. A. geeft aan de taak, welke aan een comman dant van een peilpost kan worden opgedragen, terwijl eveneens beschreven is, welke doelen belangrijk zijn voor de artillerie. Ook geeft het voorschrift aan, dat een commandant van een peilpost belast kan worden met het inschieten. Een scherpe indeeling in hoofdtaak en neventaak wordt niet aangetroffen, want zoo lezen we achtereenvolgens te beginnen met punt 63bovendien geeft hij (commandant van den peilpost) inlichtingen omtrent den tactischen aard van de doelen en van de bewegingen van den vijand. Hij volgt en be oordeelt het uitwerkingsvuur op de aangewezen doelen en doet hierover de noodige mededeelingen. Hij kan worden belast met het inschieten van een of meerdere batterijen, bij welke taak het hem toegevoegde personeel voor zooveel noodig behulpzaam is" en punt 74 2e alinea: „In het bijzonder wordt de aandacht geschonken aan belangrijke punten in het voorterrein, zooals zichtbare weggedeelten, plaatsen geschikt voor vijandelijke waar neming, bruggen enz.", terwijl punt 75 aangeeft de belangrijke doelen voor de artillerie. Ons inziens wordt te weinig nadruk gelegd op de hoofdtaak het aan de eigen artillerie verschaffen van inlichtingen aan gaande de nauwkeurige opstelling van vijandelijke artillerie naar aanleiding van de nieuwere denkbeelden aangaande het gebruik van een peildienst. Wel kan een aandachtig lezer de verschillende taken, hoewel niet bij name genoemd, uit het voorschrift lezen, maar één in het oog springende taakindeeling als boven vermeld, wordt niet aangetroffen. Algemeen. Om de hoofd- en neventaak uit te voeren bepaalt de licht- meetdienst de plaats van een doel door in verschillende, in het terrein opgestelde lichtmeetposten, de richting naar het waarge nomen doel op te meten. Op een planchet worden deze richtingen uitgezet en het snij punt van deze lijnen als plaats van het doel aangenomen. De plaats van het doel zal nauwkeuriger zijn, indien voldaan kan worden aan de volgende eischen. Ie. Het doel moet door minstens drie posten worden vastge legd. 1060 UITVOERING VAN DE TAKEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36