juist hierdoor nauwkeuriger de plaats van een doel kan worden vastgelegd, terwijl tevens controle mogelijk is. De organisatie van den lichtmeetdienst is zoodanig, dat meestal aan dezen eisch kan worden voldaan. Dat bij het werken met drie of meer posten de absolute zekerheid moet bestaan, dat inderdaad door alle posten op het zelfde punt wordt waargenomen, is van zeer veel belang. In een van de volgende onderwerpen zal worden aangegeven, hoe deze zekerheid wordt verkregen. In het voorschrift treft men geen enkele aanwijzing aan, aan gaande den tweeden eisch nl. dat de richtingslijnen, waaronder het doel door de posten wordt gezien, niet kleiner mogen zijn dan 30°. Uit hoofde van nauwkeuriger doelsbepaling lijkt ons dit wel gewenscht. a. Taktische opstelling. De keuze en de inrichting van de lichtmeetposten moet doel matig zijn en zich geheel aan het terrein aanpassen. De posten worden zoo mogelijk op domineerende punten ge plaatst, 3 5 km. achter de eigen frontlijn, teneinde een goed inzicht te hebben in het voorterrein. De onderlinge tusschenruimte van de posten bedraagt onge veer 3 km. Zoodra tijd beschikbaar komt wordt door ingraving, dekking en vermoffeling de opstelling verbeterd. Teneinde de posten zoo gunstig mogelijk op te stellen, is van te voren een nauwkeurige bestudeering van de topografische kaart noodzakelijk. De commandant van een lichtmeetafdeeling moet daarom ge heel op de hoogte zijn van de taktische omstandigheden. Is op de kaart de plaats van de posten in groote lijnen vast gesteld, dan heeft hierna een gedétailleerde verkenning plaats, teneinde de opstelling van de verschillende posten definitief vast te leggen. b. Technische opstelling. Na verkregen instructie verkent de sectie-commandant met zijn postcommandanten de plaatsen van de posten. Hij zal de posten zooveel mogelijk oriënteeren in het terrein. Daarna zullen door de posten, zoo noodig op aanwijzing van den sectie-commandant, de kijkerstanden worden opgenomen op verschillende bekende punten in het terrein, teneinde deze ge gevens bruikbaar te maken om de plaatsen van de posten nauw keurig te bepalen. 1063 HET OPSTELLEN VAN DE LICHTMEETPOSTEN IN HET TERREIN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 39