De sectie-commandant zal de posten oordeelkundig indeelen, hij moet hiertoe zijn personeel goed kennen en zal op de be langrijkste punten de beste postcommandanten plaatsen. Teneinde een goed begrip te krijgen van het navolgende, zal in het kort de samenstelling van een lichtmeetafdeeling, zooals het leger in Nederland die kent, worden aangegeven. Bij elke divisiegroep wordt een lichtmeetafdeeling ingedeeld. Elke lichtmeetafdeeling bestaat uit 3 sectie's. Iedere sectie levert personeel en materieel voor 2 posten. Een lichtmeetafdeeling kan dus 6 posten bezetten. Een lichtmeetaf deeling wordt gecommandeerd door een kapitein, de sectie door een luitenant, de post door een onderofficier. Zoodra de plaats van een post nauwkeurig is bepaald (zie hiervoor het Voorschrift voor den Terreinmeetdienst), wordt het lichtmeettoestel zoo zuiver mogelijk georiënteerd d.w. z. de lijn 0-3150 moet nauwkeurig uitloopen op het geografisch noorden. Dit oriënteeren geschiedt het zuiverst door berekening. Hiervoor moeten bekend zijn, zoowel de coördinaten van den post als die van verschillende punten in het terrein, welke punten voor den post zichtbaar moeten zijn. Door middel van deze coördinaten worden de azimuth's be rekend van de standplaats van den post naar de bekende ter- reinpuntenhet lichtmeettoestel wordt vervolgens gericht op die punten en de azimuth's worden afgelezen. Komen deze aflezingen overeen met de berekende azimuth's, dan is het toestel zuiver georiënteerd. Zijn geen getrianguleerde- of andere bekende punten in het terrein aanwezig, dan dient de declinatie of miswijzing van het instrument van te voren te worden bepaald. De plaats van den post wordt met een piket verzekerdboven deze piket wordt het lichtmeettoestel geplaatst, de stand wordt eventueel vastgelegd op een hulprichtpunt. Indien tijd beschikbaar is, wordt op den post zoo spoedig mogelijk aangevangen met het vervaardigen van een panora- maschets en een uitzichtschets. De panoramaschets zal de kenmerkende terreinvoorwerpen in het voorterrein moeten bevattendeze schets vergemakkelijkt niet alleen het zich vlug oriënteeren, maar dwingt den vervaar diger tevens het terrein stuk bij stuk te ontleden en is reeds uit dit oogpunt aanbevelenswaardig. De uitzichtschets geeft, zooals de naam aangeeft, een beeld van hetgeen uit den post kan worden gezien. Moet nu een bepaalde terreinstrook in het oog worden gehouden of worden doelen gemeld in die strook (melding van vliegers, infanterie in voorste lijn a. a. z.), dan kan aan de hand van deze 1064 DE DIENST OP DE POSTEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40