Wordt hier misschien niet te veel vertrouwd op de kennis van den postcommandant, speciaal wanneer het belangrijke doelen betreft en het afgeven van vuren op die doelen groote conse- quentie's met zich mede brengt Is het, met deze overwegingen voor oogen, niet beter uit meer dere posten de ligging te laten controleeren en uit deze con troles in het A. V. K. de beslissing te nemen of het doel in derdaad voldoende is vastgelegd en als maatstaf te nemen, dat bij waarneming op vijandelijke artillerie-vuurverschijnselen, een maximum meetfout van 25 m nog toelaatbaar is? De tweede alinea van punt 100 schrijft voor: „Meldt hetpeil- bericht „directe waarneming niet mogelijk" dan zullen meerdere peilingen, waarvan de zekerheid bestaat, dat ze betrekking heb ben op hetzelfde doel, worden afgewacht enz." Deze wijze van waarneming komt in principe overeen met de gelijktijdige meting. Het lijkt ons echter gewenscht de functie van leiderpost in te voeren, teneinde de tijdstippen van aflezing in één hand te houden. Hoe de zekerheid bestaat, dat door alle posten op hetzelfde doel wordt waargenomen, is niet uit het voorschrift te lezen. Hiervoor wordt echter verwezen naar hetgeen reeds boven is vermeld. Mocht echter door terreinsomstandigheden de mogelijkheid bestaan, dat de posten wel van een getrianguleerd punt kunnen gebruik maken, dan kunnen de richtingen naar het waargenomen verschijnsel worden vastgelegd ten opzichte van de lijn door dat punt. Noodzakelijk is dit echter niet. Wordt dus voorgestaan geen te grooten wissel te trekken op de nauwkeurige plaatsbepaling door een enkelen post, aan den anderen kant mag de meting van zoo'n post niet verwaarloosd worden. Bij het installeeren van de lichtmeetafdeeling in het terrein, zal de eene post eerder tot waarnemen gereed zijn dan de andere. Uit de bekendheid van één richting en door toepassing van de lichtknalmeting, zal dan reeds met eenige nauwkeurig heid de ligging van een doel zijn vast te stellen. Komen daarna ook van de andere posten metingen binnen, dan wordt door de meetcentrale een verband gezocht. De dienst in de meetcentrale. De meetcentrale bevindt zich zoo dicht achter de lijn van de lichtmeetposten als de veiligheid toelaat, teneinde daardoor den aanleg van lange telefonische verbindingen te voorkomen. 1067

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 45