In een verdedigende stelling wordt zij meer achterwaarts ge plaatst, opdat buiten werking stellen niet reeds onmiddellijk geschiedt bij eenig terreinverlies. De meetcentrale wordt zoo dicht mogelijk bij verkeerswegen of in de nabijheid van een verbindingspost opgesteld, teneinde een goede samenwerking en snelle uitwisseling van berichten te verzekeren. Indien mogelijk wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt van overdekte ruimten. In de meetcentrale worden de gegevens van de lichtmeetposten verwerkt. Hiervoor beschikt de centrale o. a. over de volgende instrumenten. 1. Het lichtmeetplanchet. Het lichtmeet- of constructieplanchet is voorzien van een werk kaart 1 10.000. Deze werkkaart is voorzien van de noodige ruitverdeelingen, terwijl de coördinaten van de posten worden ingeprikt. Evenwijdig aan de randen van het planchet wordt voor eiken post een randverdeeling aangebracht in %o. De getallen worden bij de verdeelingen geschreven, uitgaande van de noordlijn van den post (zie fig. 2). Deze randverdeelingen worden alleen aangebracht over het gedeelte, overeenkomende met de waarnemingsstrook van den betrokken post. De waarnemingsstrook zal in het algemeen niet grooter zijn dan 90°. De plaatsen van de posten worden zoodanig uitgezet, dat een zoo groot mogelijk deel van de werkkaart voor doelsbe- paling kan worden gebruikt. Teneinde bij het uitzetten van de metingen vergissingen te voorkomen, worden de randverdeelingen in verschillende kleuren uitgevoerd. De plaats van den post wordt voorzien van een gekleurd cirkeltje, overeenkomende met de kleur van de bij dien post behoorende randverdeeling. De posten worden aangeduid met de kleur van het cirkeltje of de randverdeeling b.v. post rood, post groen enz. De kleuren worden zoodanig gekozen, dat bij lamplicht geen verwarring mogelijk is. Ontbreekt de tijd voor het aanbrengen van de randverdeelingen, dan wordt voorloopig voor eiken post een papieren boog, voor zien van verdeelingen, gebruikt; c. q. bezigt men een tabel. De papieren bogen worden op het planchet met punaises vastgezet, met het midden van den boog door de noordlijn van den post. Opdat de bogen van de verschillende lichtmeetposten elkaar niet bedekken, moet men beschikken over bogen van verschillenden straal. 1068

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 46