Het wil ons tevens voorkomen, dat het V.V. V. D. A. niet geheel rekening heeft gehouden met de groote moeilijkheden, welke tegenwoordig verbonden zijn aan het opsporen van vijandelijke batterijen en wel speciaal bij die batterijen, welke geruimen tijd voor den aanval vernielingsvuren openen, zoowel tegen eigen artillerie als tegen andere verdedigingsmiddelen. Deze vuren zullen op grooten afstand reeds geopend worden; en in verband hiermede dient de nauwkeurigheid van het peilen tot het hoogste te worden opgevoerd. Vandaar, dat het volgens onze bescheiden meening beter lijkt de lichtmeetmethode, zooals boven beschreven, toe te passen en dus in de meetcentrale op een werkkaart met zeer groote schaal (110 000) de opgegeven richtingen van de posten uit te zetten. 2. Het hoogteplanchet. Het hoogteplanchet wordt gebruikt bij het inschieten. Om de springpunten op te meten richten alle posten met horizontaal gestelden kijker, teneinde vergissingen te voorkomen. Aangezien de posten zich in het algemeen op verschillende hoogten bevinden, zullen zij ook verschillende springhoogten opmeten boven dien horizontaal gestelden kijker. Het hoogteplanchet is nu zoodanig vervaardigd, dat binnen zeer korten tijd het aantal opgemeten °/00 van de springhoogten, kan worden herleid in m. voor een bepaalde hoogte b. v. de hoogte van de batterij of het directiestuk. Worden door de posten de springhoogten nauwkeurig opge meten, dan zullen, aannemende, dat met drie posten wordt ge werkt, op het hoogteplanchet drie gelijke uitkomsten in m. worden verkregen. Men verkrijgt dus tevens een juiste controle op de springhoogte. Kortheidshalve zal de eenvoudige constructie van het hoogte planchet niet worden besproken. 3. Het baanplanchet (fig. 3). Het baanplanchet wordt eveneens gebruikt bij het inschieten op springpunten. Het wordt vervaardigd voor de verschillende vuurmondsoorten. Op een stuk millimeterpapier worden twee assen getrokken op de horizontale as wordt het interval in m. op de verticale as de springhoogte in m. uitgezet. Door het snijpunt van de assen worden de einden van de banen voor de verschillende schootsaf standen geconstrueerd. Teneinde een grootere nauwkeurigheid te verkrijgen, worden de einden van de banen zoodanig berekend, dat zij als parabool gedeelten geconstrueerd kunnen worden. 1070

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 48