Het gebruik van het baan- en het hoogteplanchet zal besproken worden bij het inschieten met den lichtmeetdienst. Het inschieten met den lichtmeetdienst. Bij het begin van dit artikel werd aangegeven, dat de licht meetdienst als neventaak had, het behulpzaam zijn bij het in schieten. Mocht in de naaste toekomst het rook- en vlamvrij kruit zijn intrede doen, dan bestaat de mogelijkheid, dat het inschieten met dezen dienst hoofdtaak wordt. De lichtmeetdienst wordt gebruikt voor het inschieten op doe len, welke voor de artillerie onzichtbaar zijn. Het inschieten kan zoowel plaats hebben met schok- als met tijdprojectielen. Het laatste geval zal in verband met zijn belang rijkheid alleen worden besproken. Heeft het inschieten plaats met tijdprojectielen, dan geschiedt dit met hooge springpunten. Deze methode van inschieten heeft het voordeel, dat er geen verwarring behoeft te ontstaan bij het vuren van andere batterijen, aangezien de springpunten naar behoefte voor een bepaald bedrag omhoog kunnen worden gebracht. Een tweede voordeel is, dat men zich geheel vrij maakt van het terrein en daardoor de vele moeilijkheden, welke zich bij het vuren met schokprojectielen in bergterrein kunnen voordoen, vermijdt. Een derde en laatste voordeel is het automatisch uitschake len van de daginvloeden, hetgeen niet alleen veel tijd bespaart, maar tevens het maken van fouten in de daginvloedberekeningen opheft. Zonder dat het voorafgaande inschieten veel tijd kost, kan zoowel overdag als des nachts een doel, waarvan de coördi naten nauwkeurig bekend zijn, onder vuur genomen worden. De coördinaten van het doel en die van het directiestuk be- hooren van te voren op het lichtmeetplanchet te worden aan gebracht. Er kunnen zich bij het inschieten twee gevallen voordoen. Ie. Het doel is van te voren opgespoord door den lichtmeet dienst. 2e. Het doel is door de posten niet te zien, doch is in coör dinaten opgegeven. ad le. Vóór het inschieten worden de kijkerinstrumenten weer nauwkeurig gericht op het doel. Betreft het een vuurverschijnsel, dat zich bij het inschieten niet meer vertoont, dan kan toch de juiste richting op dit verschijnsel worden gegeven. ad 2e. Zijn de coördinaten, verkregen uit vliegermeldingen b.v. door middel van een foto, dan wordt op het constructieplanchet 1071

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 49