Elke postbezetting bestaat uit een actief gedeelte en een reserve Actief; gedeelte. Reserve. Commandant. Een waarnemer. Een seiner-telefonist. Een opschrijver. Reserve-commandant. Twee waarnemers. Twee seiners-telefonisten. Twee opschrijvers. De reserve lijkt rijk aan personeel, maar niet vergeten mag worden, dat een post zoonoodig 24 uur aan een stuk of langer moet kunnen peilen zoodat, behalve de commandant en de reserve commandant, de postbezetting 8 uur per etmaal zal moeten waar nemen. Resumeerend zal dus een lichtmeetafdeeling bestaan uit 5 officieren. 9 onderofficieren. 6 onderofficieren of korporaals. 72 minderen. 8 chauffeurs. 10 motorordonnansen. 3 zijspanrijders. 1 personenauto (voor den commandant). 7 vrachtauto's. 3 zijspannen. 10 motorrijwielen. Uit bovenvermelde organisatie blijkt, dat de samenstelling aan personeel vrij belangrijk is, waar tegenover echter staat, dat een lichtmeetafdeeling geheel zelfstandig kan werken. Zoowel gedurende den aanval als tijdens de verdediging is zij ten allen tijde beschikbaar, terwijl ook tijdens een naderings- marsch van haar gebruik kan worden gemaakt. Het ter beschikking stellen van alle bij de artillerie beschikbare verkenningsorganen, met hun technische hulpmiddelen (zie punt 52), is niet noodig en zal vaak ongewenscht zijn. De vervoermiddelen bevatten datgene, wat noodig is om het bedrijf zelfstandig in werking te stellen en in werking te houden. Een ruime toevoeging van ordonnansen verhoogt de bedrijfs zekerheid. Het V. V. V. D. A. is zeer karig met het indeelen van ordon nansen. In punt 107 lezen we, dat het H. A. V. D. z. m. beschikt over 4 ordonnansen te paard of op rijwiel, dan wel motorrijwiel voor het overbrengen van berichten in geval de telefoonverbin dingen falen. Of de peilpostcommandanten eveneens een ordonnans ter be schikking hebben, wordt niet aangegeven. 1078

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 56