tegen het Narew-Ieger. Dat is Schlieffensche gedachte, waarmede de O. H. L. von Prittwitz wil bezielen. Toen echter von Moltke twijfelde aan von Prittwitz' aanvalswil, werd tot zijn ontheffing besloten. Dan komt het tweemanschap Hindenburg-Ludendorff, dat met Schlieffenschen geest bezield, de vernietiging van het Narew- Ieger tot daad maakt. In de vierde plaats de waardebepaling van bronnen (Juni-num- mer blz. 577 onder en blz. 578). Mijn betoog in het Mei-nummer werd behoudens een enkele uitzondering opgebouwd, niet uit de lezing of meening van officieele of niet-officieele schrijvers, doch op de origineele bevelen en berichten, zooals die in het werk van Elze in bijlage opgenomen zijn. Dat ik aan Hoffmann's jannen- berg wie es wirklich war" geen ongelimiteerd gezag toeken, houde men mij ten goede. Andere, daartegenover gestelde publicaties brachten mij tot het inzicht, dat enkele voorstellingen van Hoffmann niet in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Dat neemt in het minst niet weg, dat ik evenzeer de bijzondere militaire hoeda nigheden van Hoffmann erken en als ik in het Mei-nummer spreek van het „boekje" van Hoffmann, dan geschiedt dit niet uit gering schatting, doch louter omdat het een werkje van nog geen 100 bladzijden 'druks geldt Aan het eind van het artikel in het Juni-nummer wijst de Heer du Croo nog op het artikel van Kabisch in het orgaan van den „Deutscher Offizier Bund", over welk artikel hij niet beschikt. Uit dit artikel, in bovengenoemd orgaan den 15en Juni 1927 ge publiceerd onder den titel „Ein Beitrag zum Problem Gumbinnert (20 Aug. 1914)" zal ik hieronder een en ander aanhalen. Thans de strijdvraag. In het Juni-nummer zegt de Heer du Croo ,,De slag bij Tan- nenberg werd n.m.m. reeds voorbereid in den avond van 20 Augus tus, toen de Cdt. van het 8ste Leger zich liet overtuigen van de noodzakelijkheid om den terugtocht tot achter den Weichsel niet te bevelen, doch I A. K. en 3. Res. D. naar het Z. W. ter onder steuning van XX A. K. te zenden, met het oog op een offensief optreden tegen de linkerflank van het Narew-Ieger". Dit is in overeenstemming met Hoffmann in „Tannenberg wie es wirklich war", waar hij op blz. 15 zegt dasz es tatsachlich notwendig sein würde durch einen Stosz gegen den linken Flügel der russischen Warschauer Armee der 8. Armee Luft zu machen und ihr die Bewegungsfreiheit zu sichern" en „General von Prittwitz rang sich zu dem Entschlusse durch, die Idee des Rückzuges hinter die Weichsel fallen zu lassen, das XVII A. K. und das I Res. K. gleichfalls an das 20 A. K. heranzuziehen, wenn es gelang, sie von der Armee Rennenkampfs loszulösen und den Kampf diesseits der Weichsel nochmals aufzunehmen". Dit alles zou den 20sten 's avonds geschied zijn. 1082

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60