Namen QoszlershausenBischofswerder sind tatsachlich schon bei dem erwahnten Nachtgesprech vom 20 auf den 21 Aug. gefallen". En Kabisch besluit „Für mich ist somit durch auszere und innere Gründe bewiesen, dasz das A. O. K. 8 bereits am 20 Aug. abends den Entschlusz gefaszt und Weisungen gegeben hat, I A. K. und 3 R. D. zur Stützung des XX A. K. in die genannte Gegend Gosz- lershausen Dt. Eylau zu fahren, wenti auch diese Ziele nicht in alle Welt hinaus gegeben sind". (Cursiv. van mij. M.) In de bescheiden is eerst sprake van steun aan het XX L. K. in het bericht, dat het opperbevel den 21 sten omstreeks 10 vm. aan de O. H. L. zond (Mei-nr. blz. 463). Daarin wordt gezegd, dat het I L. K. zoo mogelijk naar Graudenz (dat is dus nog de fensief van Goszlershausen en Bischofswerder wordt nog niet ge rept) en omstreken vervoerd zal worden de 3 Res. D. zal „wenn irgend möglich" tot ondersteuning van het XX L. K. naar Allen- stein vervoerd worden. Dat in den avond van den 20sten bevelen gegeven zijn voor een offensieven steun aan XX L. K. is n.m.m. moeilijk vol te houden hoogstens kan, blijkens het schrijven van von Fleischmann, om streeks middernacht een dergelijke steun overwogen en in bespre king genomen zijn. Hoffmann ging nog verder en zeide, dat Gen. von Prittwitz in den avond van den 20sten besloot, althans er over dacht s), XVII L. K. en I Res. K. eveneens naar het XX L. K. aan te trekken. Uit het voorgaande en uit mijn bewijsvoering in het Mei-nr. blijkt voldoende, dat daar geen sprake van was. Verdere bewijzen be hoef ik daarvoor niet aan te voeren ik volsta slechts met nog te vermelden, dat ook Gen. Kabisch in zijn meergenoemd artikel vast stelt dat Hoffmann's beweren, dat in den avond van den 20sten tot een algemeen offensief tegen het Narew-leger besloten zou zijn, niet standhouden kan tegen hetgeen daartegen aangevoerd is. Wanneer is dan wèl het besluit tot een algemeen offensief tegen het Narew-leger genomen In het Mei-nr. werd aangegeven, dat eerst na het ingrijpen van de O. H. L. om 1.30 nm. op den 21 sten Aug. bij het opperbevel de wil om het 8ste Leger bij het XX Korps samen te trekken zij het ook langs een geheel anderen weg dan later geschied is tot uiting komt. Kabisch daarentegen is van oordeel, dat dit besluit op z'n laatst in den voormiddag van den 21 sten genomen werd dat is dus eigener initiatief, vóór het ingrijpen van de O. H. L. Kabisch grondt 108S 3) Zie het hierboven aangehaalde uit „Tannenberg wie es wirklich war". Daar heet het: „Oen. von Prittwitz rang sich zu dem Entschlusse durch", enz. In „Der Krieg der versaumten Gelegenheden" echter staat: „Overigens dacht hij er reeds aan om het I R. K. en het XVII L. K. mede in linie te brengen" (Juni-nr. blz. 583).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63