1090 Van den Cöte du Poivre reden wij via de „Tranchée des bayonettes naar het fort Douaumont. Bij de bezichtiging van de „tranchée des bayonettes welke een soort kijkspel is geworden, bleek onze mentor een nuchter mensch te zijn, die het verhaaltje van de bezetting, die met het geweer in den arm plotseling zou zijn bedolven, tot zijn ware proporties wist terug te brengenen die ook zeer terecht meer bewondering wist te uiten voor eene bezetting, die besloten had ter plaatse te vallen en daarom 36 uren lang de hevigste Duitsche aanvallen wist af te weren, dan voor het sprookje van de levendbegravenen. Hij was van meening, dat de gansche bezetting tijdens het hevige en lang durige gevecht ten slotte moet zijn gevallen, en dat de Duitschers daarop de loopgraaf eenvoudig hebben dichtgeworpen. Thans maakt het om dezen zand hoop (waaruit een aantal verroeste bajonetten en geweerloopen te voorschijn komen) opgetrokken steenen gebouw met zijn monumentale toegangspoort (geschenk van den Amerikaan „Rand", 500000 francs!) een wel wat protse- rigen indruk. Wij bezochten daarna het moderne fort Douaumont. Omtrent de verovering door de Duitschers is bekend, dat deze bij verrassing heeft plaats gehad toen door een misverstand (gebrek aan verband) het fort tijdelijk onbezet was Men bedenken hierbij wel, dat de forten geen vaste fortbezetting meer hadden, dat zij niet meer de hoofdsteunpunten vormdentot welke onjuiste opvatting men zich had laten verleiden door de treurige ervaringen door de Belgen bij Luik en Namen opgedaan. Maar later is wel gebleken, dat de forten welke nu eenmaal op de belangrijkste punten in het te verdedigen terrein zijn gelegen en in elk geval een zekere mate van passief weerstandsvermogen bezitten', toch bezet worden en toch verdedigd wordenzoodat ontwapening slechts nadeelen oplevert. u i i Douaumont maakt op 't eerste gezicht den indruk van een geheel plat geschoten en totaal vernield werkde keelkazerne, welke men over de geheel dichtgevallen keelgracht nadert, is beschadigd. Maar men dient hierbij wel te bedenken, dat deze beschadiging mede het gevolg is geweest van de beschie ting door de Franschen toen de Duitschers het fort in bezit hadden genomen. Inwendig echter is de kazerne met haar onderkomens nog voor een groot deel intact. Van de tijdens de zware Duitsche en Fransche beschietingen ontelbare ingevallen projectielen zijn er voor zoover was na te gaan- slechts een drietal geheel doorgeslagenoverigens scheen het betongebouw, hoe beschadigd het er ook uitzag, nog zeer wel verdedigbaar. De pantser- koepels waren niet doorgeslagen. Hieruit zou de conclusie zijn te trekken, dat gewapend beton van de goede samenstelling nog zeer wel in staat is om ook aan de zeer zware beschieting welke hier heeft plaats gehad weerstand te Hierna'werd het fort de Vaux bezichtigd (in 1911 modern afgebouwd) dat een even beschadigden indruk maakt als Douaumont. Doch ook van dit fort is de keelkazerne nog grootendeels intact, en zijn de keelkazematten voor het groot flankement, welk met 5 a 6 m. gewapend beton waren gedekt, nog volkomen onbeschadigd. Zooals bekend zal zijn capituleerde het door den von allen Seiten laut über die Ziffern 2 und 3 des Befehls.in denen die Truppenführer einen gewissen Widerspruch fandenViel bedenkhcher "erschien es ihnen aber noch, dasz gerade das Moment der Ueberraschung "hinfallig zu werden drohe; denn durch die Artillerie-Vorbereitungund unser "Vorfühlen gegen die 1. feindliche Linie am 1 Angriffstage erhalte der Feind "Klarheit über u. s. w. Eine Klarung konnte naturgemasz nicht sofort erfol- "genu. s. w. Eine solche Klarung ist leider restlos auch in den folgenden ',',Tagen nicht erzielt worden!" Behalve de 83 man van het 5e regiment zware artillerie, voor de be diening van de vuurmonden, was geen infanterie-bezetting in het fort aanwezig. Dus tegen de keel

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68