Van de natuurlijke middelen welke door de Regeering kunnen worden aangewend, werden o.m. aanbevolen a. aanleg van bevloeiingswerken b. landbouwonderwijs en -voorlichting c. goedkoop, echter niet lankmoedig crediet; d. het aanleggen van wegen om de nog onontgonnen gedeelten toegankelijk te maken en afgelegen, schoon reeds ontgonnen streken aansluiting te geven op het verkeersnet (men denke hierbij b.v. aan de Djampangs, Zuid-Bantam en Z. O. Besoeki, Korintji); voor Java: e. bevordering van kolonisatie en emigratie, o.m. door een onbelemmerde werving; f. toezicht op het op tijd en geregeld beplanten van alle ge schikte gronden van Inlanders, waarbij hun zooveel mogelijk vrijheid dient te worden gelaten in de keuze der gewassen g. intensiveering van den rijstbouw, zijnde uitbreiding van het sawah-areaal niet meer mogelijk. (De statistieken hebben sedert uitgewezen dat uitbreiding van het sawah-areaal zeer wel mo gelijk was.) Voorts werd een pleidooi geleverd voor de instelling van een Centraal Kantoor voor de Statistiek. Ik behoef wel niet toe te lichten, dat verschillende desiderata sedert in vervulling zijn gegaan. Van het door den heer Smits uitgebrachte praeadvies moge ik slechts vermelden, dat hij den vermeerderden invoer meende te moe ten toeschrijven aan verminderde productie, zoomede aan wijziging van het menu, waarin rijst een belangrijker plaats zou zijn gaan innemen, als gevolg van meerdere welvaart. Deze laatste meening vond bij meerdere deskundigen ingang, waarvan ik o.a. noem den landbouwconsulent A. J. Koens. Anderen daarentegen hebben haar bestreden. In den boezem der vereeniging voor Kol. Studiën vond over de uitgebrachte praeadviezen een uitgebreid en levendig, soms zelfs zeer scherp debat plaats. De beschikbare tijd laat mij niet toe, hierop verder in te gaan, wat mij trouwens ook niet nood zakelijk lijkt, omdat met het voorafgaande de opvattingen van deskundigen omtrent de oplossing van het vraagstuk n. h. v. voldoende zijn weergegeven. Het groote bezwaar van den rijstbouw in onzen Archipel, zoo als deze tot op heden wordt bedreven, is dat bij de productie zooveel menschen betrokken zijn, die er allen van moeten eten, zoodat er per hoofd slechts een minimaal overschot overblijft, ja vaak een tekort bestaat. De rijstbouw wordt zoo belangrijk beheerscht door de mythe van het ontstaan van de rijst, dat het 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 6