1094 Wij willen dat graag aannemen maar n.o.m. was het zeer goede waarnemings- punt voor beide partijen van het grootste belang, en is daarmede de verwoede strijd om dit in omvang zoo minieme terreinvoorwerp zeer wel te verklaren. Op het Fransche oorlogskerkhof ten Zuiden van de „Butte" zijn 2450 Fran- schen begraven, terwijl twee Ossuaires de ontelbare overige gevallenen her bergenin Cheppy ten Noorden van de „Butte" liggen 2350 Duitschers be graven, en zijn ook twee Ossuaires. Ter herinnering aan den zwaren strijd is tegen den Zuidrand van den krater het Fransche oorlogsmonument, de zg. „Phare de Vauquois" opgericht. Het is een zeer mooi uitgevoerd gedenk- teeken, waarin het verwoede van den toen nog geheel nieuwen loopgraven- strijd is uitgebeeld door een strijder in de uniform van 1914 (pet en kapotjas), die met een handgranaat gereed staat in een loopgraafterwijl uit den loop- graafwand een hoofd te voorschijn komt, waarmede men wil uitbeelden, hoe hier in den wilden strijd om die enkele meters grond, van begraven van dooden of hun afvoer geen sprake kon zijn, en zij eenvoudig werden „ver werkt" in de loopgraafwanden 6. Van VAUQUOIS togen wij naar Varennes, het bekende stadje aan den voet der Argonnen, waar Louis XVI op 22 juni 1791 na zijn vlucht uit Parijs werd gevangen genomen en opgesloten. In Varennes bevindt zich het groote Amerikaansche oorlogsmonument» waarover wij reeds spraken. Het wordt gevormd door een grooten langwer- pigen Engelschen tuin met een dubbele boomenrij ter weerszijden, het ge heel omsloten door een zware steenen borstwering. Aan het einde van den tuin bevindt zich een verhoogd tooneel, dat aan zijn zijkanten is afgesloten door hooge steenen zuilengalerijen, terwijl men over de borstwering aan de achterzijde een mooi uitzicht heeft op het aanvalsterrein der Amerikanen. In het midden van het tooneel staat op een zwaar steenen voetstuk een op vier gestyleerde pooten rustend verguld „pièce de milieu", waarop de woorden „The right is more precious than peace". „Le droit est plus precieux que la paix". Het is erg groot! 7. Op onzen tocht van Varennes naar de Champagne reden wij door de Argonnen, langs den bekenden weg van Varennes naar Vienne-le- Chateau (zie schets 2) en passeerden daar Barricade Pavillon, Four de Paris en La Harazée alle welbekend uit de zware gevechten varv 1914-15. Het ARGONNER-bosch is van het type veel laag hout (opslag), zeer dicht aaneengegroeid, veel varens en andere bodemgroei, en betrekkelijk weinig De Argonnen, vanouds het Fransche grensgebergte, zijn als zoodanig steeds het terrein geweest van belangrijke krijgshandelingen, ten doel hebben de om na hun doorschrijden het klassieke slagveld van Frankrijk, de groote vlakte van Chalons (de Champagne) te bereiken. Zonder nu te willen teruggrijpen tot den inval van Caesar's Legioenen» aan welke de oude „Voies Romaines" nog herinneren, wijst toch de latere krijgsgeschiedenis ook wel op de belangrijkheid van dezen beboschten, grillig gevormden heuvelrug. In 1792 sloot Dumouriez de Argonnen af bij Grand- pré en den Four de Paris om den opmarsch der verbonden Oosten rijkers, Pruisen en Hessen te stuiten; en met succes. In 1814 kreeg Napoleon door het zeer snelle opdringen der Verbondenen geen kans om de Argonnen strategisch uit te buiten in dit boschgebied opereerden toen alleen vrijscharen („Moulin de l'homme mort" en „La fille morte" herinneren daaraan). In 1870 speelden de Argonnen evenmin een beslissende rol; wel was het Duitsche Hoofdkwartier gevestigd in GrandprÉ, waar eens Dumouriez zijn vroolijk feestend Hoofdkwartier had betrokken, en werden de wegen door de Argon nen gebruikt voor den rechtsafmarsch van het Maas- en het 3e Leger naar Sedan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72