1096 Volgens onze Fransche leiders was het terrein „an sich" ten Oosten van de Suippe van weinig beteekenismet dien verstande nl. dat het overal even onvruchtbaar en dor was en evenmin belangrijke of gunstige terrein- voorwerpen bood, zoodat het er weinig op aankwam of men een paar kilometers terrein won of verloorhet terrein „op zich zelf" was dus van geen waarde. Oeheel anders was dit echter ten Westen van de Suippe, waar de krijtheuvels van Moronvilliers en Nauroy het geheele gebied tusschen de Suippe en Reims beheerschten, zoodat hier dus aan het terrein integendeel vvèl een groote waarde moest worden toegekend. Bij ons bezoek aan de Champagne ten Oosten van de Suippe werd ons nog in bijzonderheden uiteengezet, hoe op 15 Juli '18 door het lVe Leger van Oeneraal Oouraud de groote Duitsche aanval werd afgeweerd. Rekende men tot dat tijdstip aan Fransche zijde op de verdediging in een „première" en een „seconde" position (6 a 7 km. uiteengelegen), waarvan de eerste zwaar bezet was en 's vijands schok moest breken, terwijl omdat men uit ervaring wist dat dit gewoonlijk niet lukte in de eveneens sterk bezette tweede stelling de aanval a tout prix moest worden afgeweerd anders werd de toestand, toen tengevolge van de groote Duitsche aanvallen in Picardië (Maart-April '18) alle reservedivisiën aan het lVe Fransche Leger moesten worden ontnomen om in Picardië te worden ingezet. Generaal Gouraud beschikte toen op een front van 42 km. over slechts 11 divisiën, waarvan 7 in eerste linie (6 km. per divisie) en ongeveer 4 in tweede linie (12 km. per divisie), en voorts 8 batterijen per km. front. Dit was inderdaad niet veel tegenover de formidabele Duitsche aanvalsmiddelen. De Generaal oordeelde toen terecht, dat het zoeken van eene beslissing in de le en 2e positions uitgesloten zou zijn, omdat de troepen daarvoor niet beschikbaar waren, en bovendien viijwel alle batterijen waren opgesteld vóór de seconde position en dus eerst konden worden teruggenomen nadat de vijandelijke aanval door de troepen in de première position althans voor- Ioopig was gestuiten dat was met eene bezetting van eene divisie per 6 km. front na de zware trommelvuren niet te verwachten. Daarom beval hij om onder de striktste geheimhouding op 2 a 3 km. achter de première position een zg. „position intermédiaire" in te richten, in welke de weerstand ten slotte zou worden geboden. De bezetting van de le position zou worden teruggebracht tot 1 bataljon per regimentsvakhet 2e bataljon zou de „position intermédiaire" bezetten, terwijl het 3e bataljon zou rusten in de nabijheid van de 2e position. Zoodra dan de aanval zou losbreken, zou de „position intermédiaire" bezet worden door het aldaar reeds aanwezige bataljon, het achterwaarts rustende bataljon, en de uit de première position terug te voeren gedeeltennabij de seconde position zouden dan de reservedivisiën worden gereedgesteld. Alles hing nu van de geheimhouding af: immers, werd deze bereikt, dan zou de vijand de bekende le en 2e positions in zijn artillerie-voorbereiding betrekken en zou de geheele bezetting van de „position intermédiaire" aan dat zware vuur ontsnappen. Ten einde die geheimhouding te verzekeren, werd als „position intermédiare gekozen een reeds aanwezig loopgravenstelsel uit den aanval van 1915 en werd tevens zeer actief in de 2e position gewerkt, waardoor de vijandelijke luchtwaarnemers om den tuin werden geleidvoorts werden alle bevelen alleen door de officieren uit de divisie-staven geschreven en ontvingen de commandanten van de nabij de première position achter te laten elementen een verzegeld bevel, dat zij eerst op een bepaald signaal mochten openen. De toestand bij de première position was zeer interessant: tot zoo kort mogelijk vóór den aanval zouden de voorbataljons in die position blijven daarna zouden zij >p een bepaald signaal teruggaan naar de position intermé- diare, terwijl dan tusschen deze en de première position per regimentsvak en naar omstandigheden van 1 tot 3 compagnieën zouden achterblijven. Deze laatste afdeelingen vonden in hun verzegelde bevelen de uitgewerkte opdracht „de dissocier les vagues d'assaut et d'imposer a l'ennemi un temps d'arrêt sous nos tirs de barrage".

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 74