1097 Het is duidelijk dat de bedoelde compagnieën ten doode waren opge schreven; zoo ontving een der compagniescommandanten de luitenant FleuRY op den avond vóór den slag het Legioen van Eer, omdat men wel wist welk lot hem den volgenden dag wachtte Wij dienen nog te vermelden, dat de legerleiding wist, dat er een aanval zou komenalleen wist men niet op welken dag en op welk uur. Daarom werden voortdurend coups de main uitgevoerd om gevangenen te maken ert op die wijze achter de geheimen te komen. De laatste van deze operatiën bracht in den avond van 14 Juli te 8 n.m. eenige gevangenen binnen, die ten slotte verklaarden, dat het artillerievuur te 0.15 v.m. zou beginnen, terwijl te 4.15 v.m. op 15 Juli de infanterie zou voorwaarts gaan. Zoo geschiedde het ook inderdaadDe achtergelaten compagnieën hebben hun plicht ten volle vervuld en 's vijands aanvalsgolven van 1 tot 3 uren weten op te houden, waardoor die losraakten van de vuurwals en ten slotte •voor de position intermédiaire konden worden afgewezen. Aldus werd de aanval van 15 Duitsche divisiën in eerste linie, gevolgd door 10 divisiën in tweede linie, opgevangen en gestuit, dank zij de uitstekende Fran- sche leiding, die een ledig wist te scheppen ter plaatse waar 's vijands zware mokerslagen met artillerie zouden vallen, en die den moreelen moed toonde om over het geheele front een terrein ter diepte van enkele kilometers prijs te geven, voor welks verovering sedert 1915 (en vooral in 1917) duizenden en nog eens duizenden menschenlevens waren opgeofferd Ten Noorden van Souain, bij de ferme Navarin welke in het ter rein is aangegeven door een vlaggetje op een neut ter plaatse waar eens de hofstede stond bevindt zich het prachtige oorlogsmonument van Navarin. Op een hoogen steenen onderbouw, waarbinnen een kapel is uitgespaard, staat een bronzen groep van 2 Fransche soldaten en 1 Amerikaan, ten aanval oprukkend. Op het voetstuk staan boven de inscriptie„Aux morts des ar- mées de Champagne", de nummers gegrift van de korpsen, welke aan de slagen in de Champagne deelnamen. Wij lazen daar de nummers van 86 Fransche inf. divisiën, 5 Koloniale Fransche inf. divisiën, 2 Marokkaansche inf. ■divisiën, 6 Fransche cav. divisiën, 2 Fransche cav. divisiën te voet, de Alge- meene Geschutreserve, de Fransche divisie luchtstrijdkrachten, 3 Amerikaan- sche inf. divisiën, 2 Russische brigades, 1 Tcheco-Slov. brigade, 1 Poolsch Tegimentte zamen meer dan 100 divisiën! Dat de CHAMPAGNE-slagen bloedig zijn geweest bewijst zeker wel het enorme oorlogskerkhof bij Souain, waar 48000 geïdentificeerde Franschen begraven liggen. 9. Na de Oostelijke Champagne bezochten wij het Westelijke gedeelte, de reeds door ons genoemde Monts de Champagne. Van Oost naar West op noemende zult ge bekende klanken hooren (zie schets 2) le Mont sans Nom (+220), le TéTON (+232), le Casque (+242), le Mont Perthois (+220), le Mont Haut (+257), le Mont Blond (+221) en le Cornillet 209). Als men nu weet, dat het voorterrein een gemiddelde hoogte heeft van 120 a 130 m., dan kan men zich wel weer een indruk maken van deze vlakke, platte heuvels. Bij den aanvang van den oorlog waren de heuvels geheel begroeid en bebouwd; nu zijn het nog slechts kale verhevenden van wilte krijtleem, overdekt met uitgestrekte trechtervelden, en doorsneden door vele rijen etages-gewijze aan gelegde loopgraven, waarin gebetonneerde mitrailleuropstellingen en blok huizen (de Duitschers hadden op de heuvels drie loopgraafsystemenéén aan den voet, één halverwege de heling en één om den top). Eenige dezer heuvels (de Cornillet en de Mont Perthois) zijn uitgaande van de Noordelijke hellingen met tunnels doorboord, welke op tal van plaatsen op het voorfront uitgangen hebben in de loopgraven, en welke verscheidene bataljons kunnen herbergen. De verovering van deze heuvels was dan ook zeer moeilijk, omdat de reserves veilig opgesloten konden blijven tot de zware artillerie-beschieting voorbij was, waarna zij hunne stellingen konden bezet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 75