1100 oprukkende Napoleon's flank wilde aangrijpen; welke bedreiging Napoleon met de van hem bekende besluitvaardigheid in een overwinning voor zijn troepen wist te keeren. De vroeger op den heuvelrug staande dorpen en kasteelen zijn geheel ver dwenen slechts oorlogsmonumenten en enkele nieuw gebouwde hofsteden (zooals de ferme Vauxrain en de ferme De la Motte) onderbreken den thans geheel kalen rug, die voor een gedeelte nog het zuivere oorlogsbeeld vertoont met zijn trechtervelden, voor een ander gedeelte weer in cultuur is genomen (bietenvelden). Van het oude „Monument d' Hurtebise" zijn nog slechts enkele steenen over, doch in de plaats daarvan is bij den driesprong naar BouCONVILLE een nieuw monument geplaatst, dat de strijders van 1814 en 1914 te zamen ver heerlijkt, met het onderschrift „A Ia vaillance de Ia Jeunesse frangaise", „Marie-Louise de 1814 Bleus de 1914", „Unis dans une même gloire". Meer naar het Westen bezochten wij nog het oude fort de La Malmaison. Dit oude ontwapende fort, dat vóór den oorlog als doel diende voor de beproeving van de uitwerking van artilleriemunitie, heeft in den strijd nog een belangrijke rol gespeeld. Dat spreekt trouwens vanzelf als men bedenkt, dat men van de wallen van dat fort, dat op een sterk Noordwaarts uitsprin- genden neus is gelegen, in Oostelijke richting het geheele AlLETTE-dal inziet; bovendien bleken de oude onderkomens en tunnels in het fort nog volkomen intact, en werden ze dus ook gebruikt. Aan het Westelijk uiteinde van den Chemin des Dames rijst dan de zeer mooie Calvaire de Chavignon op, een naar schatting 12 m. hoog steenen kruis met Jezusfiguur. 14. Van den Chemin des Dames reden wij naar het zwaar door den oorlog geteisterde Soissons; de beroemde Kathedraal zwaar beschadigd, de linker van de beroemde torens van St. Jean-DES-Vignes half vernield, enz.; dit is trouwens wel te begrijpen, omdat Soissons steeds dicht bij het front heeft gelegen en tijdens den oorlog viermaal van eigenaar heeft gewisseld, In Soissons vindt men ook het Britsche oorlogsmonument nabij den Pont des Anglais, een gestyleerd monument van sobere, zeer mooie lijn. 15. Na Soissons bezochten wij ten Westen van deze stad de uitgangs stellingen van het Xe Leger (Oeneraal Mangin) voor het offensief van Juli 1918. Wij brengen in herinnering, dat de Duitschers (27 Mei 13 Juni 1918) (Schets 3), uitgaande van de Ailette het Fransche front doorbraken, en tusschen de vleugelpunten Reims en Fontenoy een diepe deuk in de linies maakten, welke doordrong tot Chateau-Thierry en de Marne. Foch, die het voor de Duitschers gevaarlijke van dien „zak bij Chateau- Thierry" natuurlijk zeer goed inzag, drong er bij den Commandant van de Fransche Legers (pétain) op aan, om door een stoot tusschen Aisne en Ourcq den hals van dien zak dicht te knijpen, en althans het voor den Duitschen aan- en afvoer zeer gewichtige spoorwegknooppunt Soissons onder bereik van de Fransche artillerie te brengen. Zooals wij weten, werd toen de Westzijde van den zak door twee Fransche legers aangegrepen, nl. door het Xe Leger van Mangin tusschen Aisne en Ourcq, en door het Vie Leger van Degoutte tusschen Ourcq en Marne. Het front nu van het Xe Leger liep langs de Westranden van het diep ingesneden COEUVRES-ravijn, een steil, sterk begroeid ravijn met tal van zij takken en was dus zonder meer niet als uitgangsstelling voor een aanval in Oostelijke richting bruikbaar. Hier werden op 7 Maart 1814 de troepen van Woronzovv, behoorende tot Blücher's Silezische Leger, door Napoleon geslagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78