1102 16 Met h°t bezoek aan dit frontgedeelte eindigde deze zeer interessante reis en waren wij alleen nog in de gelegenheid om een kort bezoek te brengen aan den „Carrefour de l'Armistice" in hst Foret de Compiegne, waar op 11 November 1918 de wapenstilstand werd gesloten. Op dien datum was de carrefour slechts een open plek in het bosch, waar een tweetal spoor banen leidden naar een aldaar opgestelden zwaren vuurmond. Op deze spoor- baantjes bracht men op 10 November de treinen van Maarschalk Foch en van de Duitsche parlementairs, waarna op 11 November te 5.15 v. m. de wapenstilstand werd geteekend, nadat de Duitsche parlementairs alle gestelde eischen hadden ingewilligd. De Carrefour de l'Armistice is thans als park aangelegd. Aan een der uit einden staat het bekende monument van de „Matin", den van zijn voetstuk gevallen adelaar uitbeeldende, met het onderschrift: „Aux heroiques soldats de France, défenseurs de la Patrie et du droit, glorieux hberateurs de '"'Alsace et'de la Lorraine". Op den eigenlijken Carrefour, waar de origineele spoorbanen zijn behou den liggen tusschen de rails steenen zerken ter plaatse waar de tremen gestaan hebbenterwijl in het midden een groote hardsteenen gedenkplaat ligt, waarop de (naar men meende„plus ou moins discutable inscriptie lei, le 11 Novembre 1918, succomba le criminel orgeuil de 1 Empire Alle- „mand, vaincu par les peuples libres, qu'il prétendait asservir In een steenen gebouw aan den rand van den Carrefour is het spoorweg rijtuig van Foch ondergebracht, en zijn tal van herinneringen aan dien voor de Franschen zoo belangrijken dag vereenigd. O. Th. SLOTHOUBER. 6. JAPAN EN ZIJN LEGER. De Japanners zijn door alle tijden heen een echt soldatenvolk geweest. De oudste bekende gedenkschriften omtrent Japan, „Kojiki" en Nihonji ge- heeten, gaan terug tot omstreeks het jaar 700 en bevatten een samenstel van overleveringen, veelal niet in chronologische volgorde neergeschreven. Zij brengen eenig licht in de donkere vóór-historische geschiedenis van het Yamato- Tas, het ras van veroveraars, dat, het eilandenrijk van uit het Zuiden binnen vallende, geleidelijk aan veroverde. Deze oorspronkelijke bevolking behoorde tot hetzelfde ras als de Ainos, de oer-bevolking van het vasteland van Azië, ten W. grenzende aan de Japansche eilanden. Ze worden thans nog aangetroffen op het meest N. eiland van den Nipon-Kai-archipel, Yezo, (tegenwoordig Hokkaido geheeten) en de Koenllen. Volgens W.E. Griffis, schrijver van o.a. „The Mikado s empire zouden de Aïnos en de Yamato gedurende twee duizend jaren om de hegemonie hebben gestreden, totdat eindelijk door een geheel in elkaar oplossen het Japansche ras ontstond. Hij stelt deze vóór-historische periode tot het jaar 552 en ver deelt de latere geschiedenis van Japan in de navolgende 4 tijdvakken le. Militaire en burgeroorlogen 552—1192, oe. de vestiging van het feudalisme 1192—1604, 3e. de Yedo-periode (Strijd tusschen Mikado en Shogunat. Shogun rijks maarschalk) 1604—1868, ocq 1 non 4e. het Mikado-tijdperk van moderne ontwikkeling 1868—-19UU en 5e. het tijdvak van Japan's internationale betrekkingen 1900—heden. In verschillende geraadpleegde werken vinden we melding gemaakt van een sterke menging van het oorspronkelijke Japansche ras (Yamato) met het

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 80