1112 7. BOEKBESPREKING. Jaarverslag van den Topografischen Dienst in Nederlandsch-Indië over 1929. We zouden deze uitgave een jubileum-uitgave kunnen noemen, al draagt ze dan uiterlijk geen bijzonder karakter. Immers het verslag over 1929 vormt het 25ste nummer in de reeks der jaarlijksche publicaties van den Topografischen Dienst. In een kort woord, waarin dit feit wordt herdacht, zegt het hoofd van den dienst: Ter beoordeeling in hoeverre aan het doel (een bron vormen waaruit de belangrijkste gegevens van het kaarteeringswezen in Nederlandsch- Indië te putten zouden zijn) is beantwoord, moge o.a. dienen, dat het voor liggende verslag is aangevraagd in 419 exemplaren, waarvan 181 ex. door s Lands organen, 30 ex. door buitenlandsche Instellingen, welke eveneens met kaarteeringswerkzaamheden zijn belast en 63 'ex. door wetenschappelijke bi bliotheken. Evenals zijn voorgangers geeft het verslag achtereenvolgens I. Een algemeen overzicht, omvattendebeschouwingen over de samenstel ling en de sterkte, verrichtingen van algemeenen aard, een overzicht der uitgaven en baten van den dienst, en een onderdeel „bijzondere verrichtingen en mededeelingen Van de laatste noemen weLuchtfotogrammetrische kaarteeringsproeven, grensmetingen t. b. v. het Boschwezen, landbouwstatistiek- kaart, breedtevariatie-waarnemingen, individueele metingen, garnizoenskaarten, tijdseindienst, pacific-congres, zoneclipsexpeditie, permanente commissie voor opnemings- en kaarteeringswerkzaamheden, personeele aangelegenheden, post- waardencommissie, wetenschappelijke atlas van Ned.-Indië, Suriname en Curagao, Indische bedrijvenwet. II. Een overzicht van de terreinwerkzaamheden, waaronder de verrichtingen van de verschillende brigades en zelfstandige detachementen worden behandeld. III. Een overzicht van de reproductie en overige werkzaamheden, waaruit we den aanhef mogen overnemen luidendeHet is een verblijdend feit dat na drie jaren van slapte in het bedrijf en andere moeilijkheden het afgeloopen jaar getuigenis aflegt van een meer bemoedigenden gang van zaken. In ve lerlei opzicht kwam verbetering in den bedrijfstoestand, aangezien de werk opdrachten toe- en daardoor de improductieve uren van personeel en ma chines afnamen. De toenemende bedrijfsdrukte is vooral in het tweede halfjaar van zoo gunstigen invloed op de bedrijfsrekening geweest, dat een overschot als resultaat werd verkregen". IV. Het administratieve gedeelte. Hieronder treffen we een tweetal herden kingen aan n. 1. betreffende de in den loop van het verslagjaar overleden burgerlijk-ambtenaren J. v. d. Werbata en E.W. H. C. Buchholz. V. Ten slotte bijdragen van gemengden aard. Hieruit mogen we met name vermelden het hoofdstuk: Nadere mededeelingen betreffende de luchtfoto grammetrische proefkaarteering op de schaal 1 5000 van een uitgestrekt vlak sawahterrein nabij Tangerang. O. a. lezen we hierin „Reeds was gebleken, dat de fototechnische dienst der luchtvaartafdeeling in staat was om uitstekend fotomateriaal te vervaardigen, en dat de techniek inzake de omwerking van dit materiaal tot kaarten ook geen groote moeilijkheden opleverde. Het zwaartepunt der proefnemingen werd daarom verlegd naar de economische zijde van het vraagstuk, n. I. om door vereenvoudiging en bespoediging van den arbeid te komen tot een opvoering van de productie en een reduceering van den eenheidsprijs". Voor ongeveer 84 cent per ha., werden bijna 13000 ha. desagrond in minuut plans gekaarteerd, waarbij de detailleering van het sawahterrein zich tot de galangans uitstrekte. Hieruit zou blijken, dat de luchtfotogrammetrie een goede kans gaat wagen, vooral wanneer men bedenkt, dat het stadium der proef nemingen nog niet is verlaten, zoodat er nog geen sprake is van een geregeld bedrijf, waarin door het toepassen van een rationeele werkindeeling de tijd ten volle kan worden uitgebuit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 90