Artillerie. Veld- en bergbatterijen op Java 4 batterijen veld- en 4 batte rijen bergartillerie Vesting artillerie op Java 7 compagnieën vesting-artillerie Artillerie der buitenbezittingen 1 compagnie van Sumatra's Westkust, een van Palembang en Benkoelen, twee compagnieën van Atjeh en O een compagnie van Banka en Riouw, de compagnie van Borneo, id. van Celebes en id. van Ambon en Ternate. Voorts 2 secties bergartillerie van Sumatra's Westkust en 1 sectie van Celebes. Cavalerie. Een regiment bestaande uit een staf, 4 veldes- kadrons, 1 depöteskadron, een detachement te Makassar, totaal 700 troepenpaarden. Genietroepen: Staf, twee compagnieën en een in Ajteh gelegerd detachement. P. M. De zich steeds meer uitbreidende staven, hulpdiensten, opleidings- en artillerie-inrichtingen, enz. zijn hier buiten beschou wing gelaten. De totale legersterkte bedroeg volgens deze formatie 1431 officieren en 28386 onderofficieren en minderen waaronder 13402 Europeanen, 970 Amb., en 14014 Inlanders. De verhouding tusschen de troepen op Java en in de Buiten bezittingen was Op Java (ongerekend de staven en diensten) 403 officieren en 12183 onderofficieren en minderen Op de Buitengewesten 337 officieren en 10926 onderofficieren en minderen. In de periode vallende tusschen de tot standkoming van deze formatie en de hierna te noemen formatie van 1915 ligt de oprich ting van de z. g. gemengde brigade, i) Door die schepping werd een einde gemaakt aan den bedenkelijken toestand, dat, door onder linge onbekendheid en als gevolg daarvan -gebrek aan wederzijdsche waardeering, een behoorlijke samenwerking der verschillende wapens niet mogelijk was. Goed beschouwd was de gemengde brigade, de tweede in zijn soort. Immers hiervóór hebben we reeds gezien dat ook de gouverneur-generaal van den Bosch gemengde eenheden voorstond. Diens eenheden waren gedacht te bestaan uit een bataljon infanterie, een kompagnie cavalerie en vier veldstukken berggeschut. De in 1907 ingevoerde brigade zou in oorlogstijd bestaan uit 4 bataljons infanterie, /2 eskadron cavalerie, 1 afdeeling artillerie en 2 secties genietroepen. Later werd zij nog aangevuld met een mitrailleur compagnie, over het vóór en tegen van dit brigade-verband is veel te doen geweest. 2) 1143 K. B. 26 Febr. 1907 No. 25 Ind. Stbl. No. 242. 2). B. v. I. M. T. 1908. Het Brigade commando I. M. T. 1909. „Een gevaar voor Indië". Het brigade verband. 1. M. T. De gemengde brigade.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 15