5. KORTE GESCHIEDENIS VAN HET 4de BATALJON INFANTERIE. Bewerkt door den commandant van het korps. Het tegenwoordige 4de Bataljon Infanterie werd opgericht bijj Koninklijk Besluit van 4 December 1830 No. 1 onder den naam van het „Korps fagers van Cleerens". In 1835 ontving het den naam „Bataillon Jagers No. 9", waarbij het bataljon een nieuwe formatie kreeg van 6 Europeesche compagnieën, bewapend met lange geweren en den Infanteriesabel No. 2, terwijl van de beide flankcompagnieën 58 man met buksen werden bewapend. Com mandant was de Majoor Titulair B. Cleerens, de eerste garni zoensplaats Weltevreden. In Januari 1836 kwam het korps op volle sterkte, n. 1. 574 man, welke voor 1/3 bestonden uit Belgen en voor het overige gedeelte uit Franschen en Duitschers. De manschappen werden geroemd als goede soldaten, uitstekend1 gedisciplineerd en proper. 8 Maart 1836 krijgt het bataljon, onder commando van den Majoor Roeps, een nieuwe garnizoensplaats t. w. Salatiga, waar het tot September 1840 zal blijven. Als bijzonderheden uit die dagen lezen we de treurige resultaten van de schietoefeningen met de buksen, die geweten worden aan den slechten toestand van het materiaal en het kruit, waarvan o. a. de korrels te groot waren voor de zundgaten en voor de loopen. Ook waren de patroontasschen te groot en te zwaar, waardoor milt- en lever ziekten voorkwamen. Vanaf 1 Maart 1837 wordt het bataljon ingevolge aanschrijving van den Generaal-Majoor, commandant van het Indisch leger dd. 23 Februari No. 13, genoemd: het „9de Bataljon Infanterie", waarna langzamerhand de Jager-tenue (zgn. „Groote kleeding") werd verwisseld voor de Infanterie-tenue, hetgeen 1 Maart 1838 zijn voltooiing verkreeg, terwijl het korps, dat o. a. aanvullings troepen leverde voor Sumatra's Westkust en Palembang, voort durend door suppletietroepen op sterkte werd gehouden. Wat de dagelijksche diensten, in die dagen gehouden, betreft, lezen we in de kronieken, dat de officieren eens per week les hadden van een kapitein der Artillerie in rekenkunde, algebra, meetkun de, waterpassen, e. d., terwijl de Korpscommandant eens per week theorie hield over Pivotmouvant, linieschool, tirailleurexcer- citie, e d. Om de 14 dagen werd een militaire wandeling gemaakt en geëxcerceerd en eens per week „geschoten voor den schijf". In 1839 ontving het bataljon een vaandel, dat den 5en Juni plechtig werd uitgereikt, bij welke gelegenheid des namiddags 6 uur door de Officieren in de sociëteit een diner werd gehou den, waarbij alle officieren van het Garnizoen werden genoodigd, Zie ook I.M. T. 1890. Geschiedenis van het 4e Bataljon 1835-1890. Red 1180

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 52