Croesen, die zich op nog geen 15 pas van de benteng bevond, zwaar verwondde. De kapitein Meijners nam het commando over en toen deze officier onmiddellijk daarna liet stormen werd dit met een zoo danig élan en zoo krachtig uitgevoerd, dat na korten tijd, ondanks den hevigen tegenstand des vijands, het vaandel op de wallen van Boni werd geplaatst nog voordat de vijand geheel uit de versterking was verdreven. Het R. H. Bataljon, dat in het centrum had aangevallen, was na de inname van de benteng als voor hoede doorgetrokken naar Polakka, terwijl het L. H. in de vlakte achter de versterkingen werd verzameld en met het 5e Bataljon en de artillerie eveneens naar Polakka oprukte. Tot 13 December werd in deze kampong verbleven, waarna den 14en met de geheele expeditiecolonne naar Pampanoea werd opgerukt, welke marsch, dank zij ook de zware regens en het oponthoud dat de artillerie veroorzaakte, zeer veel eischte van het physiek van den troep. 16 December kwam men te Pampa noea aan, waar 8 dagen werd verbleven, waarna de terugmarsch naar Polakka werd aanvaard en vandaar op 11 Januari en vol gende dagen naar Badjoa werd gemarcheerd om te embarkeeren. 8 Januari was per order bekend gemaakt, dat de oorlog was geëindigd, de Koningin van Boni was ontzet en gevlucht, de rijkssieraden waren buitgemaakt, en dat de vorst van Boni voor taan was een vasal van Nederland. De troepen keerden successievelijk naar hun garnizoenen terug, waarbij het bataljon veel te kampen had met tegenslagen door storm, o. a. werd de le Compagnie van 11 Januari tot 25 Maart opgehouden, doordat het transportschip door het zware weer telkenmale werd teruggeslagen. Verder hadden de troepen te lijden door het slechte leven en de beperkte ruimte aan boord, waardoor o.a. 4 man overleden. Zeer werd de moedige houding van de officieren en manschap pen van het 4e Bataljon geroemd en talrijk zijn de voordrachten tot onderscheiding geweest, die werden ingediend. Totaal werden gedecoreerd met de Militaire Willemsorde 4e kl.7 officieren en 1 onderofficier; met de medaille voor Moed en Trouw: 1 officier en 15 minderen en met een Eervolle Vermelding 3 of ficieren en 12 minderen. Helaas overleed 15 December 1859 de brave korpscommandant Majoor Croesen aan de bekomen wonden, terwijl verder sneuvel den 1 Eur. en 2 Amb. fuseliers en gewond werden 1 officier en 17 minderen. Een eervolle bladzijde uit de geschiedenis van het bataljon wordt met het eindigen van de 2e Boni-expeditie gesloten. Toen de Boni-oorlog was geëindigd kreeg het Bataljon als standplaats Willem I, waar het 29 Maart in zijn geheel voltallig was. De doorgestane vermoeienissen van den oorlog begonnen toen hun slachtoffers te eischen, doch een behoorlijke verzorging 1183

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 55