De Transsylvanische Alpen en Karpathen, welke, zooals wij aangaven, Walachije en Moldavië van Zevenburgen scheiden, be reiken een hoogte van 2000-3000 M. en vormen een belangrijke bewegingshindernis voor de operatiën, zoomede voor den aan- en afvoer, van groote legers. Zij worden doorsneden door een 12-tal passen, waarvan slechts drie een spoorwegverbinding dragen. De Roemeensche legers moesten zich dus noodzakelij kerwijze door deze openingen persen en hunne sterkte daarbij afhankelijk maken van de verbindingsmogelijkheid met het hart des lands. In W. Zevenburgen leiden alle rivierdalen en spoorwegen naar het Marosdal en is slechts hierdoor en vervolgens langs de beide lijnen, welke zich bij Székely-koszard en O. daarvan in N. rich ting afsplitsen, een opmarsch naar de lijn Bistritz-Klausenburg mogelijk. In O. Zevenburgen staan het Alt- en boven Marosdal, met de hen verbindende spoorbaan, ter beschikking. Door deze beperkingen krijgt de voorgeslagen operatie nood zakelijkerwijze een eenigszins gewrongen karakter. O p den linkervleugel, waar wij een sterke strategische flankdekking zouden willen doen optreden, moesten de Roemeen sche troepen den v^ulkaanpas (1621 M.) en den zeer nauwen Szurdukpas (513 M.) overschrijden. Zij waren hierbij voor den aan- en afvoer aangewezen op een onbelangrijk lokaalspoorbaantje uit Filiasu, dat N. van Targu Jin eindigt en dus niet over het gebergte voert. De later te be spreken gebeurtenissen in Oct. '16 hebben evenwel bewezen, dat Roemeensche troepen, ter sterkte van meer dan 2 divisies', in deze streek leven en vechten konden, terwijl de Centralen toen met 4 1. D. en 2 C. D. langs genoemde lijn naar het Z. trokken. Hierbij komt nog, dat na het overwinnen der passen het rijke kolengebied van Pétroseny voor de Roemenen open lag en als basis ingericht kon worden, terwijl dan verder kon worden opgerukt langs den goeden enkelspoorweg Pétroseny- Peski. Was deze plaats eenmaal bereikt, dan kon het Marosdal, met den daarin loopenden spoorweg, benut worden en een deel van den aan- en afvoer over Hermanstadt-Mühlbach geleid worden. Wij meenen dan ook op den bodem der werkelijkheid te blijven door de concentratie van een,, Jiu Groep", sterk 3 I. D met 1 C. D. in tweede lijn. tegenover Szurduk- en Vulkaanpas mogelijk te achten. Laatstgenoemde Div. zou na het doorbreken van de passen naar voren moeten komen, om zoo snel mogelijk het Marosdal bij Peski te bereiken. De inf. divisiën zouden deze beweging moeten volgen en W. van Peski het Marosdalfront W. afsluiten, met een kleiner gedeelte aan den spoorweg Hats- zig-Lugos, om zoodoende als strategische flankdekking voor het gros der strijdkrachten op te treden. Bij den Rooden Torenpas (365 M.) loopt een goede enkelspoorbaan over het gebergte, zoodat de opstelling van een 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 10