108 mechaniseering een feit is en dat, tenzij de inf. daar gelijken tred mede houdt, haar rol waarschijnlijk zal worden een hulp voor de gemechaniseerde „forces". Militarwissenschaftliche Mitteilungen. September-October-nummer 1930. „Das Evidenzbureau des k.u.k. Generalstabs", Fmlt. Urbanski von Ostrymiecz. Is bedoeld als aanvulling op het boek „Kriegs- und Industrie-Spionage" van gen. majoor M. Rooge, waarin de werking van den inlichtingendienst voor en gedurende den wereldoorlog wordt behandeld. In het „Evidenzbureau" van den Oostenrijkschen gen. staf bestond voor Rusland, den Balkan en Italië een „Evidenz-gruppe" van 2 of 3 offn. Enkele referenten hadden zich voortdurend op de hoogte te houden van de weermachten van Frankrijk, België, Engeland, Duitschland, Spanje, Zwitserland, de Noorsche Staten, de Vereenigde Staten en de belangrijkste „Ubersee-Staaten". Totaal telde het „Evidenzbureau" 22 offn. (in den Duitschen gen. staf 82 offn.). In de „Evidenz-gruppen" werd de kennis omtrent de vreemde weermachten door een voortdurende zorgvuldige verzamelarbeid steeds vervolledigd. De wijze waarop dit gebeurde was het doorwerken van alle te krijgen voorschriften der weermachten, een bestudee- ren van de militaire vakpers en dagelijksche lectuur (in het „Evidenz-bureau werden per dag 70 vreemde couranten verwerkt), de handeliugen der wetgevende lichamen, speciaal in den tijd der begrootingsdebatten en vóór alles de verwerking der berichten van de militaire attache's. Techniek. Mil. Wochenblatt No. 9. September 1930. „Schuszleistung und Stosz- kraft". „De in het opstel „Was ist Stoszkraftbeschreven duivel, die den tacticus in het oor fluistert dat al zijn lieden helden zijn, dat men slechts „draufzugehen" en niet behoeft na te denken om veldslagen te winnen en dat de vijandelijke wapenwerking niet erg is en slechts moreelen indruk maakt, spookt ondanks de technische vorderingen nog overal rond. Vele eeuwen lang had die duivel gelijk, want de „Schuszleistung" der vuurwapens was een belachelijk kleine. De duivel vindt nog zijn toehoorders, die eerst leergeld moeten betalen met opgeofferd kostbaar soldatenbloed." Een overzicht volgt van de ontwikkeling van het vuurwapen door alle eeuwen heen van zijn be staan (van af 1450). Mil Wochenblatt. No. 13. October 1930. „Technischer Rundblick". kolonel Bliimner. Bevat o.a. mededeelingen omtrent de „Fernschreibmaschine" (waar door een af te zenden brief, bevel, bericht enz. als op een gewone schrijf machine wordt getikt en door middel van radiotoepassing op hetzelfde oogen- blik wordt getikt op een ontvangende schrijfmachine); beeldtelegrafiehet vraagstuk van het draadlooze „Fernsehen"; het 7,62 cm. Amerikaansche lucht- afweerkanon den 15,2 cm. Amerikaanschen houwitser; een in Polen gecon- strueerden „Gepackhalter" (voor de inf. in plaats van de zware ransel); den nieuwen Tsjechischen stalen helm; een Russisch voorstel tot invoering van schilden voor de infanterie. Verbindingsdienst. Mavors No. 10. October 1930. Het voorschrift berichtenwiseeling voor de koninklijke landmacht", kapitein G. Stürm. Een bespreking van bovenbedoeld voorschrift, waarin worden behandeld de dienst op de posten (verbindingsposten) en de berichtendienst voor tele foon- en telegraafposten, radiotelegraaf- en- tele foonposten aardtelegraafposten, sluiter- en seinlampposten, alsmede het over brengen van berichten met behulp van den telefoonbrommer, geluidgevende verbindingsmiddelen, heliograaf en zoeklicht. Verder: de gesprekkendienst, de dienst op de telefooncentraalposten en de samenwerking met den Rijkstelegraafdienst, „terwijl in een achttal bijlagen verschillende gegevens voorkomen, welke onmisbaar zijn voor het personeel, dat met de toepassing van het voorschrift vertrouwd moet zijn".

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 112