2. HET ZWAARTEPUNT VAN DEN AANVAL door H. VAN DER WAL. Majoor der Infanterie. Het is naar aanleiding van meerdere bijgewoonde oefeningen in grooter verband of in ondersteld groot verband 0.1. A. T. oefeningen waarbij infanterie in samenwerking met artillerie op trad, en dan weer speciaal bij den aanval, dat ik niet kan nalaten de aandacht te vestigen op een m. i. zeer belangrijk beginsel, nl. het bepalen van het zwaartepunt van den aanval. Dit beginsel is in onze voorschriften niet met dien nadruk neer gelegd als in het Nederlandsche voorschrift „Gevechtshandlei ding—deel 11'', waar de toepassing er van bepaaldelijk staat voorgeschreven Bij een aanval in front legt de commandant het zwaartepunt van den aanval in dat deel van zijn gevechtsvak aldus genoemd voorschrift waar de aanval het meest begunstigd wordt door de gesteldheid van het terrein en (of) door de aanwezigheid van zwakke plaatsen in 's vijands stelling. Door nauwlettende kaartstudie en terreinverkenning alsmede uit de gegevens omtrent den vijand, welke dcor verkenningen en voorafgaande gevechten zijn verkregen, moet een juist inzicht worden gevormd omtrent de plaats waar het zwaartepunt van den aanval zal worden gelegd. Het voorschrijven van bedoeld beginsel is geschied, om redenen van het beperken van verliezen, immers lezen we in genoemd Nederlandsch voorschrift: Teneinde met zoo min mogelijk ver liezen den aanval te doen slagen, wordt daarbij niet op het geheele front met gelijke kracht aangevallen, doch legt de com mandant het zwaartepunt van den aanval in dat deel van zijn gevechtsvak enz. zie hiervoren Nog vinden we, dat het afwisselend karakter van het terrein en de inlichtingen betreffende de groepeering van 's vijands strijdkrachten er toe kunnen leiden, bij het aanvallend gevecht het zwaartepunt achtereenvolgens in de gevechtsvakken van naast elkaar optredende onderdeelen te leggen. De aanval in front moet ten slotte leiden tot de doorbreking van 's vijands stelling. Is dus in Nederland om redenen van het beperken van ver liezen, een bepalen van een zwaartepunt van den aanval reeds 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 15