nadrukkelijk voorgeschreven, voor ons Leger zou dit beginsel ook om andere, misschien zelfs meer klemmende redenen toe passing kunnen en moeten vinden. De sterkte van onze artillerie in verhouding tot de infanterie en haar vermogen, wat de munitievoorraad betreft, dwingt er toe, dat aan voren omschreven beginsel meer aandacht wordt geschonken. Het is in onze verhoudingen ten eenen male uitgesloten, dat over het geheele front met gelijke kracht wordt aangevallen, waar een front van een aanvallend regiment, laten we zeggen van 1200-1500 M., normaal slechts tegelijkertijd over een breedte van 450 M., rechtstreeks kan worden gesteund nl. door èèn afdeeling artillerie. Slechts over de frontbreedte van een bataljon kan in eenzelfde tijdbestek steun worden verleend, en in Divisieverband geldt zulks normaal voor de frontbreedte van ten hoogste één regi ment Het verdeelen van het vuur van bijv. één afdeeling artillerie over het geheele aanvalsfront van een regiment, wij leerden het reeds bij herhaling, strekt niet tot aanbeveling. Derhalve, de sterkte onzer artillerie dwingt er toe, dat een keuze worde gedaan, bij een regiment welk bataljon, bij een divisie welk regiment door de artillerie gesteund zal worden. Maar dan legge men het zwaartepunt van den aanval ook bij dat bataljon of dat regiment, te bepalen, als hiervoren gezegd, door de terreinsomstandigheden en de inlichtingen omtrent den vijand, groepeere daarnaar de overige strijdkrachten om ten slotte te komen tot een doorbreking van 's vijands stelling. Dit beginsel nu past m. i. geheel in het schema van steunver lening door artillerie, zooals dat in de le Divisie wordt aan bevolen. Dit schema, stelt de artilleriesteun voor bij den aanval te ver- leenen door een Afd. Veldartillerie aan een der bataljons van een regiment infanterie waarbij wordt aangenomen, dat steun is gevraagd op een doel 1 en op een op bijv. 600 M. achter de voorste lijn gelegen doel 11. De steun zal worden verleend over een frontbreedte van 450 M. Het schema wordt opgemaakt door den Afd. commandant ten behoeve van het geven zijner vuurbevelen aan de batterijcom mandanten en voor het verstrekken van de afspraak aan den Regimentscommandant der Infanterie en komt ongeveer op het volgende neer. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 16