1. „DE VELDTOCHT IN ROEMENIE ".1) (28 Aug. 1916-15 Jan. 1917.) M. R. H. CALMEIJER. Ie Luitenant der Inf. Ned. Leger, werkzaam onder de bevelen van den Chef Gen. Staf. I. INLEIDING. 2) De studie van den wereldoorlog op strategisch gebied levert voor het Ned.-Ind. Leger de moeilijkheid op, dat zich de ge beurtenissen veelal afgespeeld hebben onder verhoudingen en in omstandigheden, welke ten eenenmale verschillen van die waarin dit leger mogelijk eenmaal geplaatst zal worden. Een uitzondering moet daarbij gemaakt worden voor den strijd in Oost-Afrika. Daarnaast verdient evenwel de veldtocht in Roe menië in het bijzonder de aandacht, zoowel wegens de aardrijks kundige gesteldheid van het gebied waarin deze zich afspeelde, als wegens de wijze van oorlogvoering, welke geheel het karakter van een bewegingsoorlog droeg. Het is ons daarom een voorrecht voor deze episode de belangstelling der lezers van dit tijdschrift te mogen inroepen. Het vlakke Roemeensche kernland Walachije vormt, te zamen met het Noordelijk deel van Bulgarije en met de daarbij aan sluitende Dobroedsja, één groote Donaudelta, welke nabij de monding dezer rivier samenvalt met het heuvelige Moldavië stroomterrein van Sereth en Pruth. Deze delta wordt ingesloten door de Transsylvanische Alpen en het Balkangebergte, welke beide het karakter van hooggebergte dragen en te zamen den 1 EEN CRITISCH-STRATEGISCHE STUDIE door In deze studie zuilen achtereenvolgens worden besproken het Roemeensche operatieplan het operatieplan der centralen'; de veldtocht in Zevenbergende operatiën in de Dobroedsja; overzicht van het operatief gebrmk der binnenlijnen door Roemenië; en de operatiën in Walachije. In verband met de omstandigheid dat momenteel zooveel onderwerpen de aan dacht van de medewerkers hebben heeft de redactie zich gedwongen gezien het onderwerp in betrekkelijk kleine hoofdstukken te splitsen. Redactie. °ebied'e 1 een Wll'ekeurige aardrijkskundige kaart van het betrokken

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 1