3. PSYCHOTECHNISCHE KEURING VAN RECRUTEN. door Dr. J. STROOMBERG. Hoofd van de Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te Buitenzorg. Het vraagstuk van de toepassing der psychotechniek, van de benutting der methoden en resultaten der experimenteele ziel kunde, heeft, gedurende de laatste decennia, reeds vele pennen in beweging gebracht. In de Vereenigde Staten door Münsterberg het eerst practisch benut, bij zijn thans bijna klassiek experiment met trambestuurders te Boston, in den wereldoorlog op meerde re gebieden toegepast, hebben deze factoren een belangstelling voor de jonge wetenschap doen ontstaan, die, vooral sedert ca. 1920 in een vloed van literatuur, zoowel in boekvorm als in tijdschriftartikelen, tot uiting kwam. De psychotechniek zou, zoo was de jubeltoon die veelal over- heerschte, het middel worden ter opplossing van tallooze maat schappelijke problemen, conflicten en vraagstukkeneen lang- gezochte panacee was eindelijk gevonden. De woorden door Heymans reeds in 1909 te Groningen geuit: „De ontwikkeling der psychologie zal steun brengen in het maatschappelijk zoo wel als in het individueele leven men zal weten, waarheen men kan en wil en welken weg men heeft in te slaan om er te ko men. Voor den enkeling beteekent dit: vrede met zich zelf; voor het ambtelijk en bedrijfslevenoveral de rechte man op de rechte plaats en voor de maatschappijreconstructie op be trouwbare fundamenten''die profetie stond thans op het punt in vervulling te gaan. Genoot hier te lande gezien het enthousiasme in Amerika en Europa, voor de toepassing van het alomgeprezen hulpmiddel aan den dag gelegd de jonge tak van wetenschap tot dusverre slechts een geringe belangstelling, een omvangrijke verhandeling van Dr. A. Kits van rleyningen „Bijdrage tot het keuringsvraag- stuk'' vraagt thans de aandacht der legerautoriteiten voor nieuwe te betreden wegen en banen. Niet tevreden toch met de huidige wijze van aanname der soldaten, een methode waaraan, volgens hem, vele feilen, gebreken en tekortkomingen kleven, bepleit hij de invoering van, c. q aanvulling der bestaande keuringseischen met een psychotechnisch onderzoek. Ongetwijfeld 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 22