verdienen zijn beschouwingen de aandacht, ook al is men, als schrijver dezes, ten opzichte van de bij de voorgestelde werkwijze te bereiken resultaten, beduidend minder optimistisch gestemd. Alvorens echter de uiteenzettingen nader kritisch te overzien is het waarschijnlijk, voor den niet op het terrein georiënteerden lezer, wenschelijk eenige, zij het in verband met de beschikbare plaatsruimte ook summiere, beschouwingen te doen voorafgaan, betreffende algemeene factoren, die elders tot toepassing van psychotechnische methoden hebben geleid, alsmede van de daar bij gevolgde arbeidswijzen. Het is voornamelijk in een tweetal richtingen, dat men sterk voor toepassing van psychotechnische onderzoekingsmethoden heeft gepropageerd; van bedrijfshuishoudkundig standpunt voor een betere, dan tot dusver gevolgde wijze van selectie van arbeidskrachten; verder, op grond van sociaal-economische over wegingen, voor juister en gefundeerder adviezen bij voorlichting inzake een te kiezen beroep. Beslissingen toch inzake dienstneming van personeel, zoo redeneert men, zijn als regel overwegend gebaseerd op diploma's, getuigschriften, subjectieve indrukken bij een onderhoud enz. alle gegevens die meermalen geen voldoend juist en betrouwbaar beeld van den reflectant geven. Foutenbronnen moeten hier worden uitgeschakeld, een objectieve maatstaf, voor ieder en ten allen tijde gelijk, de nader te bespreken psychotechnische ge schiktheidsbepaling, moet worden vastgesteld en bij candidaten aangelegd. Bij de keuze van een beroep verder, wordt betoogd, doen zich als regel overwegend factoren als familietraditie, woonplaats, het sociale aanzien der betrekking e. d. geldente weinig wordt daarbij aandacht geschonken aan het innerlijk kunnen, de aan geboren dispositie van den jeugdigen beroepscandidaat. Dit leidt tot een „trying to fit the round peg, into the square hole'' met alle nadeelige aankleve van energie-, tijd- en geldverkwisting en het bewandelen van den weg met de bekende twaalf ambachten en dertien ongelukken. Ook hier zal een vroegtijdig onderzoek van den persoonlijken aanleg, met de hulpmiddelen der psy chotechniek, veel kwaad moeten voorkomen. Het zal duidelijk zijn dat tusschen deze twee vraagstukken in meerdere opzichten verband bestaat, echter mogen zij geens zins als congruent worden beschouwd Bij selectie immers tracht men de beste arbeidskracht te vinden voor een gegeven functie bij voorlichting poogt men de beste functie te vinden voor een gegeven arbeidskracht. De arbeidsmethoden op beide terreinen stemmen in vele punten overeen; de punten van uitgang evenwel beroep en persoon verschillen diametraal. Bepaald moet echter steeds worden, hetzij in positieven, hetzij in negatieven zin, de aangeboren dispositie voor bepaalde arbeidsverrichtingen. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 23