Verklaart dit mogelijk ook schrijvers uitlating„Hoewel ik wel aanwijzing heb dat de methode bruikbaar is, kan ik nog niet het bewijs leveren. Dat zou alleen kunnen door de methode eenige jaren toe te passen". Men zal toch echter niet aannemen, dat b. v. de Amerikaansche legerautoriteiten de toepassing en invoering van hun „intelligence testing" op groote schaal op „aanwijzingen" hebben gefundeerd evenmin is dit geschied bij het Nederlandsche legeronderzoek. Zijn mogelijk echter, die vraag dringt zich beangstigend naar voren, en vorenstaand citaat schijnt de juistheid van een bevestigend antwoord te bewijzen, de proeven toegepast zonder voorafgaande grondige ijking, niet op een beperkt aantal personen, doch op groote groepen Dan toch zou het meeste elementaire beginsel van een psychotech nisch experiment met voeten zijn getreden. Waardebepaling van psychotechnische proeven mag niet achteraf, na toepassing, ge schieden voorafgaande ijking moet, inzake de practische waarde en nuttige bruikbaarheid, definitieve, onomstootbare gegevens verschaffen. Gaat men toch werken met ongeijkte proeven dan gaat men onbekende grootheden, i. c. de psychische en psycho- physische eigenschappen van individuen, met willekeurige, on bekende maatstaven meten. Hierbij mag verder niet uit het oog worden verloren, dat proevenseries, met succes in andere landen toegepast, niet wille keurig naar elders kunnen worden overgeplant. Daardoor was b.v. van de bekende Fransche Binet tests voor andere landen van Europa grondige omwerking en nieuwe ijking noodig, als, b. v. door Stern en Bobertag voor Duitschland, Trèves en Saffioti voor Italië, Terman en Childs voor de Vereenigde Staten, Roels en Van der Spek voor Nederland is geschied. Evenmin is het verder ook geoorloofd, als somtijds geschiedt, uit testgroepen, als b.v. de Binet-serie, de Amerikaansche legerproeven, willekeurige tests te lichten en toe te passen. In het organisch geheel der serie, die, na volledige toepassing, een beeld van het algemeen intel ligentieniveau van den proefpersoon geeft, hebben zij hun symptomatische beteekenisgeenszins echter als een daaruit genomen willekeurige schakel. Wat ijking van proeven betreft, geenszins is de moeilijkheid daarvan te onderschatten als lid van de Nederlandsche leger- commissie maakten wij daarmede practisch kennis. Waarom zijn echter, zoo vraagt men zich af, tevoren de proeven niet toegepast op personen, in diverse geledingen het milieu vertegenwoordi gende, waaruit de recruten voortspruiten, als leerlingen van dessa-scholen, van Hollandsch-Inlandsche scholen, e. d. Door rangvergelijking van proefuitkomsten met schoolresultaten, beoor deelingen van onderwijzers, enz. had men dan op een betrouw baarder basis ter beoordeeling van de waarde der proeven komen te staan. Dit is toch de weg die, ook in de Vereenigde Staten en Nederland, door de legerpsychologen werd bewandeld. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26