Beëindigen wij thans echter vorengaande beschouwingen, om ons thans de vraag te stellen: Zal men vnn een psychotechnisch onderzoek in het leger, hetzij als intelligentiemeting, hetzij als een bepaald geschiktheidsonderzoek, hooge verwachtingen mogen koesteren en waardevolle resultaten kunnen verwachten Het is toch een antwoord op deze vraag, dat tenslotte, inzake invoering der nieuwe, aanbevolen methoden bij het recrutenonderzoek, tot de uiteindelijke beslissing moet leiden. Nadat de vrede in 1918 was teruggekeerd en den volke het Amerikaansche leger-experiment met groote ophef werd gekond- schapt, brak een ware testmanie over de Vereenigde Staten en Europa los; studieplannen ging men op grond van testuit komsten herzien, leermethoden werden gewijzigd, het Eureka van tallooze psychologen weerklonk. Weliswaar waarschuwden meer deren, als b. v. Haggerty, Yoakum, Yerkes, c. a. tegen overdrijving, zij wezen er op, dat, naast intelligentie, karaktereigenschappen, wils-, emotioneele- en moreele factoren een rol van niet geringere beteekenis spelen; langen tijd was voor velen hun stem die eens roependen in de woestijn. Eerst geleidelijk keerde rijpe bezinning terug en ging men, na meerdere mislukkingen, inzien, dat een bepaalde intelligentiefactor al zeer weinig gegevens biedt in zake geschiktheid voor een gegeven beroep. „The intelligence levels of different occupations overleap each other so much and embrace such a wide range of intelligence in each case that we cannot use intelligence as a criterium of success at a particular job. All that we can say about an individual is that, on the base of his intelligence score, he is qualified for a large number of occupations, ranging it may be from cobbler to mechanical engineer. Conversely, we cannot say that a man 's general intelligence fits him for any particular occupation", aldus uit Link zich. In dit verband zij tevens nog op een door Kits van Heyningen verkondigde onjuiste stelling gewezen, n. 1. dat de industrieele wereld allereerst een onderzoek zou instellen naar de intelligentie der arbeiders en daarna naar andere psycholo gische eigenschappen. IntegendeelMoede, de groote industrie- psychotechnicus, acht voor industrieele arbeiders een onderzoek der intelligentie zelfs overbodig. Geenszins staan wijders vermelde zielkundigen in hun afwijzen de houding tegenover het intelligentie-onderzoek alleen. Het Nederlandsche leger toch, waar een deugdelijk geijkte testserie, opgebouwd in navolging der Amerikaansche Army Tests, geruimen tijd werd toegepast, heeft, als mij uit zeer kort geleden ontvangen correspondentie bleek, het gebruik dezer methode beëindigd. I >e Onderwijsraad in Nederland, geplaatst voor het moeilijke vraagstuk van aansluiting van Lager- en Middelbaar Onderwijs, heeft in intelligentietests het middel ter oplossing van vorenbedoeld probleem gezochtechter met negatief resultaat. Men ziet, het enthousiasme voor intelligentiemeting is zeer bekoeld. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 27