niet uit het oog dient verloren, rekening te houden. De psycho technische proeven, tot dusver toegepast, onderzoeken alle vrijwel afzonderlijke psychische functies, het te onderzoeken individu wordt daartoe als het ware geatomiseerd. Diagnostisch krijgen de resultaten der proeven, als gevolg hiervan, geringe waarde. Claparède b. v. heeft er terecht op gewezen, dat tusschen het bezit van separate eigenschappen en het vermogen om deze te coördineeren, als de practijk veelal vraagt, een groot verschil bestaatSpranger spot met de gegevens van een dergelijk onder zoek „Dann hat er die Teile in seiner Hand, fehlt leider nur das geist'ge Band". Verder bewegen de proeven zich uitsluitend op het gebied der „Oberflachenspsychologie", tot een „Tiefen- analyse", komt men niet, als Giese het zeer juist typeert. Het innerlijk wezen van het individu wordt daardoor niet bloot gelegd temperament, gevoelsleven, karakter-, moreele-, emotio- neele e. d. eigenschappen, daaromtrent wordt geen inzicht ver kregen. En voor den soldaat zijn het juist overwegend vele dezer elementen, als b. v. plichtsbesef, trouw, gevoel voor tucht, ini tiatief e.d., die voor een goede dienstvervulling onontbeerlijk zijn. Wel begint zich geleidelijk een diepte-psychologie op diverse fundamenten, als het verband van lichaamsbouw en ka rakter, de graphologie en de psycho-analyse, te ontwikkelen, de methoden daarvan zijn vooralsnog ongeschikt om bij oplossing van practische vragen een behulpzame hand te bieden. De psychotechniek is door de hiervoor geschetste factoren geleidelijk in een crisis-toestand geraakt; zij staat thans op een tweesprong. Met grenzen, aan haar kunnen gesteld, heeft men, in overschatting van haar vermogen, meermalen geen rekening gehouden, wat teleurstelling moest barentegen haar gebruike lijke methoden beginnen, zelfs bij haar vroegere trouwste aan hangers, ernstige bedenkingen te rijzengeenszins schijnt de toekomst rooskleurig. Zal men, gezien bovenvermelde omstan digheden, daarom verstandig doen thans in Indië nieuwe banen te gaan betreden en methoden in te voeren, die elders, na rijpe overwegingen worden verlaten, omdat zij geen bevrediging schen ken Gebiedt wijs beleid hier niet vooralsnog een scherp cri- tische en zeer afwachtende houding aan te nemen 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 29