met de afdeeling Landbouweconomie en met den voedselspecialist Dr. W. Donath, thans Hoofd van het Analyselaboratorium van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, welke een voortzetting zal bevatten van de Mededeeling No. 13 van het voormalige Statistisch Kantoor getiteld „Raming der voor het verbruik op Java en Madoera beschikbare hoeveelheden der voornaamste plantaardige voedingsmiddelen in de jaren 1919 tot en met 1922" en van de Mededeeling No. 13 van de afdeeling Landbouw: „De rijstinvoer in Nederlandsch-lndië". De conclusie van Dr. Rutgers, dat het rijstverbruik per hoofd gestadig afneemt slaat dan ook niet op een korte periode, zooals de heer Waal meent, maar heeft betrekking op de tendenz over grootere tijdvakken. De fluctuatie van jaar tot jaar hangt verder niet in de eerste plaats van factoren als prijs en de koopkracht der bevolking af, maar van de grootte der padiproductie, deze beïnvloedt sterk de padiprijzen en de prijzen van andere pro ducten en de koopkracht der bevolking. De lage rijstconsumptie in jaren als 1920 en 1921 is het gevolg der slechte padiproduc- ties. Een speciale dienst voor het nagaan van productieprijzen en verbruik enz. is overbodig, daar het C. K. S. op dit gebied reeds over uitgebreide gegevens beschikt. Zoo zullen voor de nieuwe publicatie nieuwe gegevens verzameld worden betreffende het verbruik voor zaaizaad, waarmede kapitein Waal geen reke ning houdt, en betreffende de voedingswaarde der producten, terwijl in een publicatie over de prijzen, welke spoedig zal ver schijnen het verband tusschen de prijzen der producten onderling wordt uiteengezet. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 31