6. HET GEVECHTSSCHERMEN. door GEOS. Bij de bestudeering van het V. G. S. I. valt het ons op dat de beginselen, waarop het gevechtsschermen met karabijn en kle wang thans behoort te geschieden, voor een niet onbelangrijk deel veranderd zijn. Naast de vele goede verbeteringen moet het ons toch van het hart, dat er naar onze meening helaas nog enkele principieele gebreken aan kleven. Kunnen wij ons vereenigen met de wijze, waarop thans de stelling wordt aangenomen, (aan den anderen kant) moeten wij het evenwel ten zeerste betreuren, dat met de karabijn niet meer mag worden geweerd, of zooals het voorschrift zegt- de karabijn niet actief wordt gebruikt om te weren. Weliswaar verleent de karabijn, vastgehouden als bij de stel ling omschreven is, bescherming aan de linkerzijde van het lichaam maar toch kunnen er zich vele omstandigheden voordoen, waar bij de man in zijn eigen voordeel verplicht is, de karabijn actief te gebruiken, door te weren, dan wel het wapen van den tegen stander weg te slaan (drukken), om vervolgens, den afstand ver kortende, met de klewang toe te slaan of te steken. Dit zal vaak plaats kunnen hebben, indien de tegenstander gewapend is met geweer en bajonet of lans. Doch ook voor het geval de tegenstander klewang en rentjong heeft, zal men dikwijls in het voordeel zijn om de daarvoor in aanmerking komende houwen van den vijand met de karabijn te weren en tegelijkertijd met eigen klewang te steken of te houwen, doch vooral te steken teneinde profijt te kunnen trekken van de zooveel langere kle- getroffen derhaIve niet eerder door 's vijands rentjong te worden Jammer genoeg kent het voorschrift de steken met de kle wang niet meer, evenals de passen voorwaarts, waarbij de ach terste voet voor den voorsten gebracht wordt. Naar onze meening is de vrees om, door met de karabijn te weren, in de hand te worden getroffen, waardoor het verlies van een vuurwapen zal zijn te betreuren, wel wat overdreven, vooral nu in de stelling de karabijn niet meer zooals eertijds, als het ware den vijand aangeboden wordt 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 36